Kostniak zatok – co to za schorzenie?
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Problemy z zatokami dotyczą nie tylko stanów zapalnych, będących wynikiem ataku wirusów lub bakterii. Mogą pojawić się także zmiany nowotworowe takie, jak kostniak zatok.
Czym jest kostniak? Czy jest to groźny nowotwór? Jakie są metody diagnostyki i leczenia oraz czy jest się czym martwić, gdy zostanie on zdiagnozowany u Ciebie?
Kostniak – przyczyny powstawania
Kostniaki mogą występować w obrębie różnych części ciała. Są to nowotwory, z reguły łagodne, składające się z tkanki kostnej. Kostniaki zatok występują w obrębie kości zatok przynosowych i wywodzą się z ich komórek.
Mimo, że kostniaki występują dość często i pojawiają się w różnych obszarach organizmu, przyczyna ich powstawania nie została jednoznacznie określona. Najczęściej podejrzewane są zaburzenia genetyczne, gównie zespół Gardnera. Oznacza on tzw. polipowatość rodzinną i dotyczy występowania polipów w jelicie grubym, co zaburza wchłanianie, sprzyjając powstawaniu kostniaków zatok. Kostniaki zatok umiejscowione są w obrębie zatoki czołowej lub sitowiu, znajdującym się w bocznej ścianie jamy nosowej.
Kostniak zatok – objawy
Kostniak zatok daje objawy w zależności od jego lokalizacji oraz rozmiaru. Zwykle nie powoduje żadnych widocznych objawów. Niekiedy jednak może powodować powracające bóle głowy, które wywołuje ucisk guza na okoliczne tkanki.
Jednym z objawów jest też częste, nawracające zapalenie zatok przynosowych. Powodować je może zarówno zaburzona drożność uniemożliwiająca odpływ wydzieliny z zatok wywołana kostniakiem, jak i drażniący wpływ guza na błonę śluzową.
W niektórych przypadkach kostniak zatok może jednak dawać dużo poważniejsze objawy, jak np. ucisk na tkanki oczodołu, co wywołuje jednostronny wytrzeszcz, a guz rozrastający się do wnętrza czaszki może uszkadzać oponę twardą i prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Diagnozowanie kostniaka zatok
Ze względu na częsty brak jednoznacznych objawów, diagnostyka kostniaka zatok jest zwykle wynikiem przypadku. Najczęściej towarzyszy ona diagnostyce ukierunkowanej na nawracające lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych i planowaną operację zatok.
Zwykle, w przypadku kostniaków, zmiany uwidaczniają się w czasie badań mających na celu prześwietlenie – TRG, TK lub MRI nosa i zatok przynosowych, a nawet w czasie wykonywania pantomogramu zleconego przez stomatologa.
Choć kostniaki należą zwykle do łagodnych zmian nowotworowych, warto jest upewnić się jaki mają charakter poprzez zbadanie wycinka zmiany.
Leczenie kostniaka zatok
Podobnie, jak w przypadku przyczyn występowania kostniaka, tak i w przypadku jego leczenia nie ma zgodności wśród specjalistów. Wiele czynności zależy od umiejscowienia zmiany, a także jej wielkości. Z reguły kostniak poddawany jest wyłącznie obserwacji zwłaszcza, jeśli nie powoduje żadnych dodatkowych objawów. Jeśli jednak z powodu kostniaka zmagamy się na przykład z nawracającym zapaleniem zatok, co prowadzi do konieczności przeprowadzenia operacji udrożniającej zatoki, usuwany jest wówczas także kostniak.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.