Jak używać zdjęć w sieciach społecznościowych
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Kiedy natkniesz się w Internecie na zdjęcie, które idealnie nadaje się do udostępnienia na platformach społecznościowych, wykorzystania na swoim blogu lub umieszczenia reklamy online, łatwo jest po prostu zapisać je na komputerze i zabrać się do pracy!
Ale łatwo jest też niewłaściwie wykorzystać zdjęcia — i wpakować się w wiele kłopotów.
Prawa autorskie mogą być trudne do zrozumienia, zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia. Musisz wziąć pod uwagę, kto zrobił zdjęcie, wszystkie osoby na zdjęciu i środowisko, w którym zdjęcie zostało zrobione. Łatwo się przytłoczyć!
Dlatego łamiemy zasady wykorzystywania zdjęć w mediach społecznościowych i marketingu online, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, kiedy możesz, a kiedy nie możesz wykorzystać niektórych obrazów w swoich działaniach marketingowych dotyczących książek.
Używanie zdjęcia, które ktoś inny zrobił z Ciebie
Dobra praktyczna zasada, której należy przestrzegać: gdy ktoś zrobi ci zdjęcie, poproś go o zgodę przed jego użyciem.
Prawa autorskie stanowią, że właścicielem zdjęcia jest osoba, która je zrobiła. Nawet jeśli po prostu używasz go na swoim Instagramie, osoba, która zrobiła zdjęcie, ma prawo pozwać Cię, jeśli chce. Dlatego wymagana jest wyraźna zgoda, aby uniknąć jakichkolwiek problemów.
Teraz możesz pomyśleć: „Ale moja twarz jest na zdjęciu. Czy to nie oznacza, że mam częściową własność?”
Mówiąc prosto, nie. Fotograf tworzy oryginalną pracę, więc posiada prawa autorskie.
Jednak w prawdziwym świecie rzeczy nie zawsze są tak czarno-białe. Przyjrzyjmy się więc kilku potencjalnym scenariuszom.
1. Chcesz użyć zdjęć zrobionych przez profesjonalnego fotografa podczas imprezy.
Niezależnie od tego, czy chcesz umieścić to zdjęcie na okładce swojej książki, czy po prostu użyć go jako zdjęcia profilowego na Facebooku, musisz uzyskać wyraźną zgodę fotografa.
Fotografowie korzystają z różnych licencji lub praw do swoich zdjęć, które pozwalają na różne zastosowania. To, czy prawa kosztują i ile kosztują, zależy od uznania fotografa.
A. Licencja Creative Commons – Wielu fotografów otrzyma tę licencję i wybierze własny zestaw warunków, które dyktują, czy potrzebny jest kredyt, czy możesz zmodyfikować obraz, gdzie możesz użyć zdjęcia itp.
B. Domena publiczna – Jeśli zdjęcie znajduje się w domenie publicznej, oznacza to, że nie podlega już żadnym ograniczeniom związanym z prawami autorskimi i możesz je wykorzystywać i modyfikować według własnego uznania.
C. Zarządzanie prawami — wielu fotografów i witryn ze zdjęciami stockowymi, które nie korzystają z licencji Creative Commons, nałoży określone ograniczenia na użytkowanie i powiąże opłaty z różnymi prawami do użytkowania.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.