Jak ewoluowały systemy ERP? Od tradycyjnych rozwiązań do nowoczesnych technologii
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Systemy klasy ERP umożliwiają efektywniejszą rejestrację oraz kontrolę wszystkich procesów, zachodzących w przedsiębiorstwie. Jak pokazują badania, już kilka lat temu co piąta firma w Polsce efektywnie używała tego rodzaju rozwiązań. Upływ czasu spowodował wzrost zainteresowania systemami ERP. Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie ich potencjału, aby sprawniej funkcjonować na rynku towarów i usług. Jak ewaluowały systemy ERP? Poznaj drogę od tradycyjnych rozwiązań do nowoczesnych technologii.
Jak ewoluuje rynek ERP?
Rynek ERP rozwija się dynamicznie już od wielu lat. Wiąże się to m.in. z rozwojem nowoczesnych technologii, związanych z przetwarzaniem danych. Sukcesywnie rosnącą popularnością cieszą się współcześnie takie udogodnienia, jak chmura obliczeniowa czy też systemy obszarowe, stanowiące istotne wsparcie dla monolitycznych rozwiązań. Te jednak powoli wypierane są przez innowacyjne systemy ERP w chmurze. Wszystko to dąży z kolei do poprawy w zakresie elastyczność systemów IT, stosowanych w firmach i przedsiębiorstwach, by nadążały one za zmieniającymi się sukcesywnie wymaganiami rynku.
Czy system ERP będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich?
Analizując systematyczną ewaluację systemów ERP warto podkreślić, że nadal nie będzie to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich użytkowników. Jak przeczytać można w artykule “Wdrożenie systemu ERP – poznaj fakty i mity”, wykorzystywane przez przedsiębiorstwa systemy mogą funkcjonować w integracji z ERP lub też całkowicie niezależnie od niego. Niektórzy stawiają więc wyłącznie na system CRM, który sprawdza się w danym obszarze. Optymalnym rozwiązaniem będzie jednak integracja systemów, dzięki którym zaistnieje możliwość korzystania z automatyzacji procesów, zachodzących w firmie oraz wykorzystania potencjału ludzkiego w kreowaniu jej sukcesu na runku towarów i usług.
Jakie kierunki obiera rozwój systemów ERP?
Głównym zadaniem, jeśli chodzi o rozwój systemów ERP, będzie zwiększenie poziomu automatyzacji zadań, stawianych przed tego rodzaju oprogramowaniem. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w tym zakresie jest np. sztuczna inteligencja (Artificial Inteligennce). Jej wprowadzenie dąży do minimalizacji ryzyka błędów, popełnianych przez czynnik ludzki, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów, związanych z ich usuwaniem. Maszynom powierzane są tutaj podstawowe zadania, podczas gdy operatorzy mogą zająć się bardziej skomplikowanymi wyzwaniami. Ciekawym kierunkiem rozwoju w obszarze systemów ERP, jest również Open-Source, dzięki któremu możliwe staje się dokonywanie działań na otwartym kodzie źródłowym. Dzięki temu z kolei w jednym przedsiębiorstwie możliwe jest zintegrowanie wielu aplikacji o różnorodnym charakterze. Warto wspomnieć również o rozwiązaniu, funkcjonującym pod nazwą Internet of Things. Powiązanie tego modelu ze sztuczną inteligencją i systemami ERP umożliwia sprawne gromadzenie i przetwarzanie, a także wymianę informacji, zgromadzonych na różnych urządzeniach w czasie rzeczywistym.
W którym kierunku zmierza integracja ERP?
Współcześnie zauważalna staje się integracja systemów ERP z e-commerce. Takie powiązanie rodzi się np. pomiędzy platformami Magento czy Shopify oraz rozwiązaniami ERP, taki jak np. NAV czy MS Dynamics. Atutem tego procesu będzie wydajniejsza praca oraz minimalizacja błędów, które pojawiają się w trakcie ręcznego wprowadzania danych do systemu. Tym samym pracownicy przedsiębiorstw mogą zaoszczędzić sporo czasu, zwiększająć jakość wykonywania powierzonych im obowiązków. Warto wspomnieć również o integracji ERP z CRM, dzięki której możliwe staje się znaczące usprawnienie standardów obsługi klienta i przebiegu operacji biznesowych, dokonywanych w firmach. A wszystko to za sprawą obecności danych i informacji jednocześnie w obu systemach. Nie bez znaczenia pozostaje także mobilna integracja, wymuszona niejako postępem technologicznym oraz powszechnym dostępem do aplikacji w chmurze na urządzeniach mobilnych.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.