Filetowanie i obrabianie ryby krok po kroku
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Ryby stanowią przysmak niejednej osoby, jednak przygotowanie ich od A do Z wymaga znajomości kilku zagadnień, stosowania się do zasad postępowania z rybą oraz używania odpowiednich narzędzi, by mięso przygotowane było możliwie jak najlepiej. Jak wykonać filetowanie i obrabianie ryby oraz czego użyć, żeby w sposób profesjonalny przygotować ten wyjątkowy produkt do spożycia?
Skrobaczki i noże do filetowania – jakie narzędzia są niezbędne podczas obrabiania ryby?
Aby daną rybę przygotować w sposób prawidłowy i nie zniszczyć lub nie poszarpać mięsa, niezbędne jest zaopatrzenie się w kilka przydatnych akcesoriów oraz narzędzi. Często stosowanie tradycyjnych noży czy przyborów powoduje, że filetowanie ryby kończy się fiaskiem, co skutkuje zniechęceniem do wykonywania tego typu procedury. Wbrew pozorom nie jest to jednak aż tak trudne zadanie i z odrobiną wprawy może sobie z nim poradzić w zasadzie każdy.
Wśród niezbędnych akcesoriów do filetowania i obrabiania ryby powinna znaleźć się skrobaczka do usuwania łusek, solidna pęseta do wyciągania ości wykonana ze stali, noże do filetowania, a także specjalna antypoślizgowa deska przeznaczona do oprawiania. Pomoże ona utrzymać rybę w miejscu dzięki wyposażeniu w klamrę przytrzymującą ogon.
Etapy oprawiania świeżej ryby
Na początku pracy rybę należy dokładnie umyć, położyć na desce i usunąć łuski. Najszybciej można to zrobić szybkimi ruchami wykonywanymi skrobaczką w kierunku od ogona do głowy, czyli „pod łuskę”. Kolejny krok to odcięcie płetw. W tym celu niezbędne jest włożenie noża tuż pod nie. W kolejnym etapie rybę trzeba wypatroszyć, wbijając nóż w brzuch od strony głowy i delikatnie rozcinając rybę i przesuwając narzędzie w kierunku ogona. Trzeba wykonywać tę czynność ostrożnie, by nie przebić wnętrzności. Następnie należy włożyć dłoń do środka ryby i zdecydowanym ruchem usunąć wnętrzności, wyciągając je w kierunku ogona.
W kolejnym kroku niezbędne będą noże do filetowania. Podczas tej czynności sprawdzi się również specjalny nóż do łososia. Rybę naciąć trzeba po skosie tuż za skrzelami aż do kręgosłupa. Następnie z tego miejsca należy poprowadzić cięcie wzdłuż grzbietu tak, aby nóż lekko i płasko opierał się o kręgosłup. To samo wykonać trzeba z drugim bokiem ryby.
Powstałe filety mogą wymagać dokładnego oczyszczenia oraz powyjmowania pojedynczych ości, co wykonać można za pomocą pęsety. Aby dodatkowo zdjąć skórę, filet należy położyć skórą do dołu. Tu również sprawdzą się noże do filetowania. Skórę najlepiej jest odcinać od ogona, lekko przechylając ostrze noża ku dołowi.
Na co zwrócić uwagę, wybierając noże do filetowania?
Noże do filetowania dostępne są w różnych rozmiarach i rodzajach. Powinny być one elastyczne, mieć wydłużony kształt i smukłe ostrza. Wybierając odpowiedni nóż do łososia, jak i inne podobne narzędzia, warto skorzystać z ofert renomowanych i sprawdzonych firm, oferujących również profesjonalne wyposażenie dla szefów kuchni. Dzięki temu możliwe będzie dokonanie zakupu noży do filetowania najwyższej jakości, które posłużą na lata.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.