Dlaczego warto zamieszkać w domu opieki – poznaj zalety przeprowadzki do domu seniora!
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Starość to etap życia, wiążący się ze stopniowym pogarszaniem stanu zdrowia i sprawności, a – co za tym idzie – również i jakości codziennego funkcjonowania. Niekiedy zdarza się, że seniorzy potrzebują całodobowej opieki, na co z kolei nie mogą pozwolić sobie członkowie rodziny, wykonujący różne obowiązki, w tym również te o charakterze zawodowym. Odpowiedzią na potrzeby takich rodzin stają się domy seniora, otaczające opieką osoby w podeszłym wieku, zapewniając im komfort i bezpieczeństwo na co dzień. Tutaj seniorzy mogą korzystać z opieki medycznej, wsparcia duchowego, ale również i aktywizacji w gronie rówieśników, borykających się z podobnymi problemami. Dlaczego warto zdecydować się na dom opieki? Przedstawiamy najważniejsze argumenty, by nieco ułatwić podjęcie tej wyjątkowo trudnej decyzji.
Jak wygląda codzienność w domu seniora?
Wbrew pozorom, codzienność w domu opieki nie jest wypełniona wyłącznie smutnym oczekiwaniem na odwiedziny członków rodziny. Wprost przeciwnie! Tutaj każdy senior może skorzystać z oferty różnorodnych zajęć terapeutycznych, dostosowanych do potrzeb i możliwości osób starszych. Spotkania grupowe budują nowe relacje i pozwalają na realizację potrzeb społecznych w gronie rówieśników. Wspólna aktywność to również szansa na codzienną dawkę ruchu, także na świeżym powietrzu, zachowanie zdolności manualnych, a w konsekwencji także rozwój kolejnych zainteresowań i radość z życia, której nie może zabraknąć również i w tym okresie. A wszystko to w przyjaznej i ciepłej atmosferze, sprzyjającej podtrzymywaniu pozytywnych relacji i integracji między personelem a mieszkańcami domu seniora.
Taka aktywność społeczna i ruchowa to idealny sposób na walkę z poczuciem samotności i izolacji, towarzyszącym zwłaszcza osobom starszym, które utraciły już swoich bliskich. Stają się one również podstawą pozytywnego samopoczucia, a w konsekwencji także i szansą na zachowanie dobrego stanu zdrowia nie tylko psychicznego, ale również i fizycznego, w jednym z najtrudniejszych etapów życia.
Jakie możliwości otwiera dom opieki przed starszymi osobami?
Dom opieki to również szansa na zapewnienie seniorom bezpiecznej codzienności. Tutaj każdy z nich może liczyć na wsparcie medyczne i fachową opiekę. Placówki takie dają możliwość uczestniczenia w regularnych konsultacjach lekarskich, co jest niezwykle istotne dla osób, borykających się z postępującą demencją czy chorobami przewlekłymi, charakterystycznymi dla okresu starości. Seniorzy mogą także liczyć na wsparcie rehabilitantów, dzięki któremu możliwe staje się podtrzymanie sprawności ruchowej, niezwykle istotnej dla jakości codziennego funkcjonowania.
W takich placówkach dużą wagę przykłada się również do zdrowej, zbilansowanej diety, odpowiadającej potrzebom osób starszych. Regularne i wartościowe żywienie, dostosowane do indywidualnych potrzeb, buduje zdrowie mieszkańców, znosząc jednocześnie konieczność samodzielnego przygotowywania posiłków, co z biegiem lat staje się nie tylko męczące, ale często wręcz niemożliwe. Dodatkowo mieszkańcy domów opieki mogą liczyć również na posługę duszpasterską, niezwykle istotną dla osób wierzących, potrzebujących duchowego wsparcia i chcących nadal realizować praktyki religijne.
Dlaczego jeszcze warto skorzystać z oferty domów opieki?
Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w placówce takiej jak dom seniora z reguły nie jest łatwa. Niestety, coraz częściej to jedyna możliwość, by zapewnić jej całodobowe wsparcie i bezpieczeństwo w codziennym funkcjonowaniu. W domach opieki zatrudniony jest profesjonalny personel, posiadający stosowną wiedzę i umiejętności, również te o charakterze medycznym. Dla osób starszych to szansa na godne przeżycie jednego z najtrudniejszych okresów, bez troski o realizację podstawowych potrzeb.
Aby jednak te warunki zostały spełnione, konieczny jest świadomy i odpowiedzialny wybór odpowiedniej placówki. Dlatego też niezwykle istotnym aspektem będzie wcześniejsza wizja lokalna, dzięki której rodzina pozna plan zajęć mieszkańców oraz warunki, w jakich funkcjonują na co dzień. Nie należy zapominać również o regularnych kontaktach, budujących poczucie bliskości, równowagę emocjonalną i świadomość bycia ważnym członkiem rodziny, pomimo zamieszkania w domu opieki.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.