Dlaczego jakość ładowarki ma znaczenie podczas ładowania telefonu przy niskiej temperaturze?
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Podczas wyboru ładowarki do telefonu komórkowego większość użytkowników zwraca uwagę głównie na parametry wtyku. Jest to element odpowiadający za zmianę napięcia przemiennego na napięcie stałe. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że równiej istotny jest właściwy dobór kabla. Od niego zależy szybkość ładowania urządzenia, a także jakości ładowania, między innymi w niskich temperaturach otoczenia.
Parametry kabla a szybkość ładowania
Obecnie normą stają się Quick Charge, a także wiele innych standardów szybkiego ładowania smartfonów oraz urządzeń mobilnych. Dlatego coraz większa liczba nowych modeli posiada także porty USB typu C. Mogą one znacząco przyspieszać proces ładowania i to w różnych warunkach. Jednak szybkość ładowania uzależniona jest nie tylko od rodzaju złącza oraz parametrów samej ładowarki. Istotne okazują się także parametry kabla, zwłaszcza jego średnicę oraz długość. Analizując średnicę bierze się pod uwagę rdzeń, jaki jest ukryty pod wlotem. Rezystowość, czyli opór właściwy to parametr jaki wyrażany jest w omenach i określa czy dany materiał dobrze sprawdza się w roli przewodnika dla prądu elektrycznego. Rezydencja właściwa miedzi najczęściej wykorzystywana jest jako rdzeń dla kabli w instalacjach elektrycznych ze względu na dobre przewodzenie prądu jednak Aby obliczyć rezystowość elementu kabla należy uwzględnić takie parametry jak opór, długość oraz średnica. Informacje te odnaleźć można zarówno na opakowaniu jak i na samej ładowarce, gdzie widnieje napięcie ładowania, wyrażane w voltach, a także natężenie ładowania, które jest wyrażone w amperach. Aktualnie standardem są ładowarki 5 woltów / 2 ampery. Zapewniają optymalną prędkość dla ładowania oraz nie niszczą baterii. Im wyższa jest natężenie tym szybciej bateria może ulegać uszkodzeniu. Dodatkową kwestią jest natomiast kabel, którego długość może mieć wpływ na opór występujący w czasie przepływu prądu elektrycznego. Tym samym wpływa to na natężenie prądu, co wynika z prawa Ohma. Jeżeli zatem porównamy dwa kable dłuższy i krótszy, zakładając takie same natężenie ładowania okaże się, że dłuższy kabel będzie stawiał wyższy opór, a tym samym natężenie w układzie stanie się wówczas zdecydowanie niższe. Aby zatem uzyskać szybkie ładowanie baterii należy zwrócić uwagę także nasz grubość kabla. Grubszy kabel zdecydowanie umożliwi szyb przeładowanie. Zgodnie ze wzorem dotyczącym rezystowości – większa średnica rdzenia kabla umożliwia uzyskanie większego natężenia. Jednak dłuższe kable są zazwyczaj wygodniejsze w użytkowaniu umożliwiają ładowanie telefonu nawet w większej odległości od gniazdka. Jednak obecnie zdecydowana większość producentów nowoczesnych smartfonów dodaje do urządzenia ładowarkę z odpowiednio dopasowanym kablem. Jest to bardzo istotne, gdyż jeżeli któryś z elementów układu charakteryzuje się niższym natężeniem ładowania. Wówczas wartość parametru będzie do niego dopasowana. Niestety wybór kabla często jest bagatelizowany przez użytkowników. Należy zatem zadbać nie tylko jego funkcjonalność lecz także wytrzymałość, rodzaj splotu oraz typ złącza. W większości przypadków krótszy kabel oznaczał będzie szybsze ładowanie, jednak ogromne znaczenie ma także grubość rdzenia przewodu. Zatem aspekty te należy sprawdzać przed dokonaniem zakupu. Warto również wybierać sprzęt pochodzący od renomowanych i sprawdzonych producentów.
Temperatura otoczenia a jakość ładowarki telefon
Dobrej jakości ładowarka do telefonu może przyspieszyć oraz zwiększyć efektywność ładowania nawet w przypadku występowania niekorzystnej temperatury otoczenia. Jeżeli występuje niska temperatura otoczenia wówczas telefon może ładować się bardzo wolno, co wynika ze względów bezpieczeństwa. Dlatego aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo należy wybierać tylko ładowarki renomowanych i sprawdzonych producentów najwyższej jakości. Dodatkowo jeżeli temperatura otoczenia spada poniżej zera stopni Celsjusza wówczas ładowanie telefonu jest przerwane. Telefon ładuje się także z ograniczonym natężeniem prądu Jeżeli temperatura wynosi od 0 stopni do 10 stopni Celsjusza. Dlatego najwyższą efektywność ładowania uzyskuje się w sytuacji, kiedy temperatura sięga powyżej 10 stopni Celsjusza. Wartości te są jednak przybliżone, gdyż zależy nie tylko od modelu telefonu komórkowego, lecz także rodzaju i jakości wykorzystywanej do ładowania ładowarki. Z kolei bateria jest bardzo wrażliwa na nagłe zmiany temperatury, co może skończyć się degeneracją komórek terminala. Jednak niekorzystne dla baterii telefonu komórkowego jest nie tylko niska temperatura otoczenia, lecz także wysoka temperatura. Nie tylko bateria może ulegać degradacji, lecz także elementy zewnętrzne, między innymi ekran, głośniki oraz złącza. Dlatego bardzo ważne jest w jakim miejscu ładowany jest telefon komórkowy. W przypadku bardzo niskich temperatur długość ładowania nie tylko w znacząco się wydłuża, lecz może wystąpić uszkodzenie urządzenia. Zaleca się zatem, aby w trakcie ładowania nie używać telefonu komórkowego do innych czynności. Jednak po naładowaniu telefonu komórkowego temperatury poniżej zera Celsjusza nie wpłyną negatywnie na urządzenie. Dodatkowo, aby zabezpieczyć telefon komórkowy przed działaniem niskich temperatur warto wybrać grube pokrowce, które będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Ważne jest jednak aby w trakcie ładowania unikać nagłych i drastycznych zmian temperatury otoczenia. Dodatkowo wykorzystanie dobrej jakości ładowarki z krótkim kablem może przyczynić się do większej efektywności pracy baterii oraz jej dłuższej żywotności.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.