Masz małą firmę? Poznaj mikrofaktoring!
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Masz swoją działalność i często wystawiasz faktury, które mają dłuższy termin płatności? Chcesz prowadzić firmę bez ryzyka zatorów płatniczych? W takim przypadku pomyśl o zdecydowaniu się na usługę mikrofaktoringu. Co warto o niej wiedzieć?
Masz swoją działalność i często wystawiasz faktury, które mają dłuższy termin płatności? Chcesz prowadzić firmę bez ryzyka zatorów płatniczych? W takim przypadku pomyśl o zdecydowaniu się na usługę mikrofaktoringu. Co warto o niej wiedzieć?
Mikrofaktoring – faktoring dla małych firm
Termin jak mikrofaktoring to nic innego jak faktoring dla małych firm, zaliczanych do sektora MŚP. Przedsiębiorstwa w tym sektorze są w większym stopniu narażone na pojawienie się poważnych problemów z płynnością finansową, dlatego też wykorzystanie faktoringu jest w ich przypadku bardzo dobrym posunięciem.
Usługa faktoringu odbywa się przez finansowanie faktur wystawianych przez firmę, także w przypadku ich długich terminów płatności. Wystawca faktury dostaje wtedy wypłatę środków nawet w 24 godzin.
Tym, co charakteryzuje mikrofaktoring, są również uproszczone warunki skorzystania z usługi oraz opłat, które są z nią związane. To powoduje, że są one łatwo dostępne i przejrzyste dla przedsiębiorców planujących skorzystanie z takiego finansowania.
Jaki rodzaj faktoringu dla małej firmy wybrać?
Faktorzy, czyli instytucje finansowe oferujące faktoring dla małych firm mogą zaprezentować go w wielu wariantach. Najczęściej klienci z sektora MŚP decydują się na:
– Faktoring niepełny, inaczej faktoring z regresem – usługa polega na wypłacie środków z faktury, natomiast nie włącza ubezpieczenia należności, więc w przypadku braku spłaty faktury przez kontrahenta trzeba oddać pieniądze faktorowi.
– Faktoring pełny, inaczej faktoring bez regresu – w tym przypadku wykorzystuje się już ubezpieczenie należności, dlatego usługa ta jest bezpieczniejsza dla firm.
– Faktoring zakupowy, odwrócony – usługa ta umożliwia łatwiejsze finansowanie zakupów, gdy sprzedawca oczekuje natychmiastowej zapłaty, a kupujący chce wydłużyć termin spłaty.
Kiedy warto zdecydować się na mikrofaktoring?
Usługa jak mikrofaktoring skierowana jest w szczególności do firm, które pragną uniknąć ryzyka zatorów płatniczych, ponieważ stosują długie terminy płatności.
Warto też wskazać, że faktoring dla małych firm stosowany może być nie tylko w przypadku transakcji krajowych, ale też wtedy, gdy planuje się zawieranie umów z kontrahentami zagranicznymi.
Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie, czy faktoring tylko dla dużych firm jest korzystnym wyborem, również jest on bardzo dobrą decyzją w przypadku prowadzenia mniejszej firmy. Dedykowane dla sektora MŚP usługi jak mikrofaktoring umożliwiają wtedy bardzo łatwe i szybkie pozyskanie finansowania i prowadzenie przedsiębiorstwa bezpieczniej i wygodniej.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.