5 głównych korzyści faktoringu eksportowego. Dlaczego warto go wybrać?
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Faktoring eksportowy wykorzystywany jest w przypadku firm eksportujących towary za granicę, aby pomóc im w łatwiejszym pozyskaniu środków przed terminem płatności faktury. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na tę usługę finansowania?
Faktoring eksportowy wykorzystywany jest w przypadku firm eksportujących towary za granicę, aby pomóc im w łatwiejszym pozyskaniu środków przed terminem płatności faktury. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na tę usługę finansowania?
Na czym polega faktoring zagraniczny?
Zagraniczny czy międzynarodowy faktoring jest usługą przeznaczoną specjalnie dla przedsiębiorstw, które prowadzą działalność za granicą. Dzielony jest on na faktoring eksportowy dla eksporterów oraz na faktoring importowy dla importerów.
Faktoring jest rodzajem usługi finansowania, która polega na opłaceniu faktur przed upłynięciem terminu ich zapłaty. Oznacza to, że firma decydująca się na faktoring może szybko pozyskać środki, które dotychczas były zamrożone w fakturach. Daje jej to większą płynność finansową, która w transakcjach zagranicznych ma kluczowe znaczenie.
Jakie korzyści ma faktoring eksportowy?
Jeśli chodzi o dostępne korzyści faktoring międzynarodowy ma ich bardzo dużo. Oto 5 najważniejszych zalet, jakie związane są ze skorzystaniem z usług faktoringu eksportowego!
1. Większe bezpieczeństwo w prowadzeniu działalności zagranicznej
Najważniejszym atutem faktoringu międzynarodowego dla eksporterów jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa działalności międzynarodowej.
Faktoring daje wtedy możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy z wystawionych faktur, które następnie przedsiębiorca może wydawać na różne cele związane ze swoją działalnością. Dzięki temu zachowuje on swoją płynność finansową na optymalnym poziomie.
2. Pomoc w weryfikacji kontrahentów zagranicznych
Przedsiębiorstwa faktoringowe pomagają też swoim klientom w sprawdzeniu, czy zagraniczni kontrahenci są godni zaufania. To znacznie redukuje ryzyko pojawienia się problemów z brakiem płatności.
3. Monitoring należności spływających od kontrahentów
Usługa faktoringu obejmuje prowadzenie monitorowania należności, co również pozwala na szybką reakcję w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów.
4. Mniejsze ryzyko kursowe
Następnym atutem faktoringu międzynarodowego jest obniżenie ryzyka kursowego związanego z prowadzoną działalnością. Dzięki faktoringowi można określić kurs dla transakcji, co powoduje, że można łatwiej zachować wartość pieniędzy w obliczu dużych wahań kursów walut.
5. Ubezpieczenie należności
Warto też wskazać, że faktoring eksportowy pozwala również na skorzystanie z usługi ubezpieczenia należności. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie opłaci faktury, nie musisz narażać się na stratę, ponieważ odpowiedzialność bierze na siebie faktor. Firmy faktoringowe prowadzą dodatkowo w tym zakresie własne działania windykacyjne.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.