Po czym poznać dobre biuro rachunkowe?
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, nieodłącznie wiąże się również z obsługą rachunkowo-podatkową firmy. Jeśli nie chcemy tworzyć etatu dla księgowego, warto rozważyć nawiązanie współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym. Jak wybrać najlepsze spośród wielu ofert i jakimi kryteriami kierować się w trakcie podejmowania decyzji?
Jak otworzyć biuro rachunkowe?
Prowadzenie księgowości to zadanie, które wymaga poczucia odpowiedzialności za dobre wykonanie powierzonych zadań. Dlatego też wybór biura księgowego nigdy nie może być przypadkowy. Prawo nie precyzuje, jakie warunki należy spełniać, by prowadzić biuro księgowe czy rachunkowe. Warto jednak sprawdzić certyfikaty i zezwolenia pracowników oraz ubezpieczenie OC, zanim powierzymy kancelarii ważne dokumenty firmowe.
Jakie dokumenty potwierdzają kwalifikacje księgowych?
Jeszcze kilka lat temu, obowiązkowym dokumentem był certyfikat, wydawany przez Ministerstwo Finansów. Dziś nie jest on już wymagany, choć osoby go posiadające powinny wzbudzać zdecydowanie większe zaufanie, co do kompetencji i umiejętności. Współcześnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się również certyfikat VCC. Jest to system kształcenia, pozwalający na połączenie zdobywania wiedzy i kwalifikacji z realnymi potrzebami przedsiębiorstw, działającymi na rynku międzynarodowym. W ramach certyfikatu możliwe jest przygotowanie do wykonywania nowego zawodu, ale również uzupełnienie posiadanych już umiejętności tak, by odpowiadały one potrzebom dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Dlaczego ważne jest, by biuro rachunkowe posiadało ubezpieczenie OC?
Dobre biuro księgowe musi posiadać ubezpieczenie OC. Powinno ono obejmować nie tylko ubezpieczenie od wydarzeń, ale również i inne działania, jak prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, rozliczenia z ZUS oraz ubezpieczenie od utraty dokumentacji. Warto pamiętać również, że każde biuro powinno wdrożyć procedury, dzięki którym zapewniona będzie ochrona danych osobowych. Pomiędzy firmą i biurem będzie miał miejsce przepływ istotnych dokumentów, dlatego też wzajemne zaufanie powinno budować odpowiedzialną współpracę.
Jaką rolę pełni doświadczenie na rynku?
Z reguły klienci rozpoczynają poszukiwania najlepszej oferty od biur, które już od lat budują swoją pozycję na rynku. Nic dziwnego, bo to właśnie zgromadzone doświadczenie jest często gwarantem wysokiej jakości świadczonych usług. Warto jednak wziąć pod uwagę również fakt, że często doświadczeni księgowi decydują się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Dlatego też należy sprawdzić opinie w Internecie lub też zdobyć informacje w lokalnym środowisku. To właśnie klienci, którzy korzystali już z oferty danego biura, mogą być rzetelnym źródłem informacji o tym, w jaki sposób przebiega współpraca i jakie korzyści ona przynosi. Jak już zostało wspomniane, ważne jest również, aby pracownicy biura legitymowali się odpowiednimi świadectwami i certyfikatami. Dla przykładu o tym, co daje certyfikat vcc przeczytasz tutaj, dowiadując się przy okazji, dlaczego jego posiadanie jest ważne na wciąż zmieniającym się rynku finansowym.
Na czym polega księgowość zdalna?
Sposób przekazywania dokumentów pomiędzy firmą i biurem to jeden z najistotniejszych elementów współpracy, pomiędzy tymi dwoma jednostkami. Warto uzgodnić tę kwestię jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Możliwość zdalnego przesyłania dokumentów to wielka oszczędność czasu, ale również i pieniędzy. Ważny jest jednak również sposób, w jaki dokumenty te będą w biurze archiwizowane. Ostatnią już kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe, jest legalność posiadanego oprogramowania. Świadczy to o poważnym podejściu do wykonywanych zadań oraz gwarantuje wysoką jakość pracy nad powierzonymi zadaniami.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.