Okulary blokujące światło niebieskie
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach, w dobie digitalizacji, coraz więcej czasu spędzamy w sieci. Najnowsze badania wskazują, że przeciętny dorosły Polak spędza w Internecie 7 godzin i 4 minuty. To niemalże cały etat! W tym czasie nasze oczy narażone są na negatywny wpływ światła niebieskiego. Gdy dodamy do tego pośpiech, nieregularne jedzenie, ograniczoną aktywność fizyczną i stres, rysuje nam się smutny obraz. W kontrze do tego powstała filozofia zwana biohackingiem. Jednym z jej elementów jest dbałość o właściwą jakość snu. O tym czym jest biohacking oraz jak możemy przygotować się na dobry sen, z wykorzystaniem m.in. okularów blokujących światło niebieskie, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury.
Co to jest biohacking?
Biohacking to nowoczesna filozofia lifestylowa stawiająca na wdrażanie do naszego codziennego życia podstawowych metod, których celem jest optymalizacja naszego zdrowia i pracy mózgu w taki sposób by dbać o swoje dobre samopoczucie w perspektywie długofalowej.
Biohaker to osoba, która dba o swój styl życia, redukcję stresu, dietę. Robi to poprzez odpowiedni sen i rytm dobowy, medytację czy inne metody redukcji stresu, aktywność fizyczną i trening, ekspozycję na ciepło i zimno (saunowanie, morsowanie), trening dopasowany do indywidualnych możliwości i preferencji a także właściwe odżywianie czy suplementację.
Okulary blokujące światło niebieskie – czym są i jak działają?
Jednym z najważniejszych elementów biohackingu jest wysokiej jakości sen. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach, gdy zdecydowaną część dnia spędzamy przed komputerem, gdzie narażeni jesteśmy na intensywne działanie światła niebieskiego. Jest ono bowiem bardzo pobudzającym elementem środowiskowym. Gdy chcemy się wyspać powinniśmy już na kilka godzin przed snem rozstać się z urządzeniami elektrycznymi, by nasz mózg otrzymał sygnał „hej, jest już noc!”. Warto również zdecydować się na zakup specjalnych okularów blokujących światło niebieskie, które możemy założyć na kilka godzin przed snem (pomarańczowe okulary) bądź takie, które możemy nosić cały dzień, dbając o nasz wzrok (przezroczyste okulary).
Takie okulary zawierają specjalny filtr światła niebieskiego (różnego rodzaju), co przekłada się na lepszy proces zasypiania a to za sprawą tego, że nasz mózg (konkretnie jądro nadskrzyżowaniowe, SCN) odbiera sygnał, że koniec z aktywnością na dzisiaj, bo „światło zgasło”.
Do licznych takich okularów zalet zaliczymy lepszej jakości sen, z mniejszą liczbą przebudzeń a tym samym lepszą regenerację organizmu, uczucie realnego wyspania a także – w niektórych przypadkach – zmniejszone zapotrzebowania na sen. Największą jednak zaletą – wskazywaną przez realnych użytkowników – jest działanie od pierwszego użycia. Już po pierwszej nocy zauważysz bowiem różnice.
Cena takich okularów zależy od wybranej marki, zastosowanych materiałów i ich skuteczności a także modelu na jaki się zdecydujemy. Decydując się na zakup należy liczyć się z kosztem rzędu 100-600 złotych. Najtańsze modele przypominają stylistyką okulary do spawania, droższe są nieco bardziej dystyngowane i wykonane nie z plastiku, ale metalu i szkła.
Rodzaje okularów blokujących niebieskie światło do komputera
Okulary z filtrem światła niebieskiego, które wykorzystujemy w pracy przed komputerem możemy podzielić na dwa rodzaje:
- Pomarańczowe okulary blokujące światło niebieskie: blokują one do 100% światła niebieskiego i doskonale sprawdzą się na 2-3 godziny przed snem. Nie powinniśmy stosować ich jednak w ciągu dnia, bo mogą powodować senność.
- Przezroczyste okulary blokujące światło niebieskie: doskonale sprawdzą się w codziennej pracy przed komputerem. Blokują od 20 do 40% światła niebieskiego dzięki czemu nasze oczy zdecydowanie mniej się męczą.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na: https://biohacki.pl/okulary-z-filtrem-swiatla-niebieskiego-czyli-najskuteczniejsza-metoda-dla-poprawy-snu/
Źródło zdjęć: Adobe Stock
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.