Lody rzemieślnicze robione w naturalny sposób
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Lody chyba wszystkim kojarzą się pozytywnie, przywołując najpiękniejsze wakacyjne wspomnienia i ulubione smaki dzieciństwa. Uwielbiają je wszyscy, a najlepiej smakują te wytwarzane ręcznie w tradycyjny sposób, z naturalnych, zdrowych składników – lody rzemieślnicze, po włosku zwane gelato artigianale. Powstają na miejscu, w lodziarni czy kawiarni, i sprzedawane są na gałki lub w większych porcjach do spałaszowania w domu.
Proces powstawania tradycyjnych lodów w manufakturze
Lody rzemieślnicze wyróżnia z jednej strony kremowa konsystencja, a z drugiej – bogactwo smaków. Można je przygotować nie tylko z owoców, czekolady czy orzechów, ale również wielu nietypowych, a nawet zaskakujących składników i intrygujących dodatków. Dzięki ręcznej produkcji na niewielką skalę lody naturalne są zawsze świeże, a mrożone desery w ofercie mogą zmieniać się z dnia na dzień – w ten sposób klienci kawiarń i lodziarni mogą codziennie odkrywać nowe smaki, niebanalne połączenia i pyszne wariacje ulubionych lodów.
Wytwarzanie lodów rzemieślniczych zdecydowanie odbiega od masowej produkcji lodów w dużych fabrykach. Inne są także receptury i składniki – w przypadku tych pierwszych stawia się na naturalne, świeże komponenty wysokiej jakości, a skład lodów jest maksymalnie uproszczony i pozbawiony konserwantów oraz sztucznych dodatków. Do stworzenia pysznego lodowego deseru wystarczy mleko, śmietanka i cukier wzbogacone wybranymi owocami lub innymi dodatkami. Mleko i śmietankę można także zastąpić wodą, tworząc lekkie owocowe sorbety idealne na upały – wyjaśnia cukiernik z Warszawskiej Cukierni Camargo na Starym Mieście.
Lody rzemieślnicze, jak już wspomnieliśmy, produkuje się ręcznie w manufakturach. Cały proces zaczyna się od przygotowania płynnej mieszanki z wymienionych wyżej składników i zmiksowania jej z wybranymi owocami, orzechami, pastami i dodatkami nadającymi jej wybrany smak. Następnie trafia ona do tak zwanego frezera, czyli urządzenia, które jednocześnie chłodzi i miesza lody, co sprawia, że zyskują one kremową i gładką konsystencję. Za doskonałą strukturę lodów odpowiada cukier, który przeciwdziała zamarzaniu (dzięki niemu pozostają miękkie) oraz powietrze nadające im puszystości. Niemal gotowe lody trafiają na chwilę do szokownika, gdzie są poddawane działaniu bardzo niskiej temperatury. Następnie mogą już zostać umieszczone w witrynie mroźniczej i serwowane wszystkim spragnionym mrożonych pyszności.
Najlepsze lody rzemieślnicze w Warszawie
Gdzie się wybrać, by skosztować pysznych rzemieślniczych lodów w Warszawie? Warto odwiedzić rodzinną cukiernię Stykowskich na Świętojańskiej. To właśnie jej właściciele stworzyli uwielbianą markę lodów naturalnych Piccolo – Autorskie Lody, które podbijają serca dzieci i dorosłych w całym kraju. Wśród wielu smaków każdy miłośnik lodów znajdzie swój ulubiony! To jak, widzimy się na lodach?
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.