Jak zawrzeć umowę pożyczki z członkiem rodziny?

Jak zawrzeć umowę pożyczki z członkiem rodziny?

Chcesz pożyczyć pieniądze od rodziców? A może ktoś z rodziny chce pożyczyć je od Ciebie? Zobacz, w jaki sposób zawrzeć wtedy umowę pożyczkową!

Chcesz pożyczyć pieniądze od rodziców? A może ktoś z rodziny chce pożyczyć je od Ciebie? Zobacz, w jaki sposób zawrzeć wtedy umowę pożyczkową!

Czy pożyczka w rodzinie wymaga zawierania umowy?

Pożyczka nie zawsze wymaga zawierania umowy pisemnej – może mieć ona również formę umowy ustnej pomiędzy stronami. Jak pożyczyć pieniądze rodzinie?

W przypadku pożyczek do kwoty 1000 zł nie wymaga się zawierania umowy pisemnej. Gdy natomiast kwota jest wyższa od 1000 zł, w takim przypadku umowa ta powinna być już podpisana pomiędzy stronami.

Podpisana umowa będzie wtedy potwierdzeniem udzielenia pożyczki i pozwoli ona na lepsze zabezpieczenie interesów pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

Umowa pożyczki od członka rodziny – jakie dane powinna zawierać?

Co powinna zawierać umowa o pożyczkę pieniędzy zawierana pomiędzy członkami rodziny? Zasadniczo stosuje się w niej takie same dane, jak w przypadku innych umów pożyczkowych, chociaż można również dopasować je do własnych potrzeb.

W umowie pożyczki dostępnej na porady.prawne.online/produkt/wzor-umowy-pozyczki-pieniedzy/ znajdują się informacje jak:
– Data oraz miejsce jej zawarcia,
– Imiona i nazwiska pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy,
– Suma pożyczki,
– Termin zapłaty pożyczki,
– Koszty pożyczki,
– Sposób wypłacenia pożyczki,
– Sposób zwrotu pożyczki,
– Odręczne podpisy stron.

Często stosowana jest wtedy umowa pożyczki w rodzinie bez odsetek, która polega na braku kosztów od pożyczki. Można też określić z góry kwotę, jaką otrzyma pożyczkodawca, bez konieczności obliczania odsetek.

Najlepiej w tym celu wykorzystać gotowy wzór umowy pożyczki. Takie wzory można obecnie bezpłatnie pobrać z internetu. Mogą być one dopasowane do własnych potrzeb pod kątem zapisów.

Pożyczka w rodzinie – o czym warto pamiętać?

Zgodnie z przepisami pożyczki w rodzinie powinny być zgłoszone do Urzędu Skarbowego i w określonych przypadkach wymagają one opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Można uniknąć podatku w przypadku pożyczania pieniędzy w najbliższej rodzinie, która tworzy tak zwaną grupę zerową. Wtedy kwoty do 9637 zł nie wymagają zgłaszania do US, natomiast powyżej tej kwoty należy je zgłosić, co pozwoli też na uniknięcie zapłaty podatku. Warto wskazać, że kwota ta dotyczy okresu 5 lat.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Informacja o ciasteczkach

Zgodnie z Art. 173, pkt. 1 Ustawy z dn. 16.11.2012 r. (Dz.U. poz. nr 1445) Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies.

Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Polecamy również:

RSS Error: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: certificate has expired