Jak skorzystać z dźwięku 3D Dolby Atmos w swoim domu?
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Dzięki technologii Dolby Atmos możesz uzyskać efekty dźwięku przestrzennego znanego z kina w swoim domu! Zobacz, co jest potrzebne, aby osiągnąć taki standard dźwięku podczas oglądania filmów na swoim telewizorze.
Dzięki technologii Dolby Atmos możesz uzyskać efekty dźwięku przestrzennego znanego z kina w swoim domu! Zobacz, co jest potrzebne, aby osiągnąć taki standard dźwięku podczas oglądania filmów na swoim telewizorze.
Czym jest technologia Dolby Atmos?
Rozpocznijmy od tego, co to jest Dolby Atmos, ponieważ wiele osób nie wie, co kryje się pod tym terminem.
Dolby Atmos jest technologią dźwięku obiektowego i przestrzennego, która początkowo używana była w kinach, natomiast obecnie jest ona również obsługiwana przez sprzęty domowe.
Po raz pierwszy technologia ta została zaprezentowana w 2012 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Dzisiaj jest ona również używana w wielu kinach na całym świecie, w tym także w Polsce.
Technologia Dolby Atmos – co oferuje?
Tym, co wyróżnia technologię Dolby Atmos, jest jednoczesne odtwarzanie wielu ścieżek audio na wielu głośnikach. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektu dźwięku trójwymiarowego, przestrzennego, w trakcie którego dochodzi do łączenia różnych ścieżek audio.
Przykładowo dzięki technologii Dolby Atmos można uzyskać efekt dźwięku przelatującego nad głową helikoptera lub szelestu liści za plecami widzów.
Korzystanie z technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos daje zatem o wiele lepszą rozrywkę w porównaniu do zwykłego dźwięku. Dźwięk 3D umożliwia wtedy zanurzenie się w akcji oraz gwarantuje emocje podobne do tych podczas wizyty w kinie.
Dolby Atmos w Twoim domu – jak skorzystać z technologii?
Aby osiągnąć efekt dźwięku przestrzennego w swoim domu, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
1. Należy mieć odtwarzacz, który obsługuje technologię Dolby Atmos. Urządzenia tego typu to między innymi kompaktowe soundbary, amplitunery do kina domowego, wybrane rodzaje konsoli do gier.
2. Trzeba podłączyć odtwarzacz do telewizora umożliwiającego cyfrowy przesył danych z użyciem złącza HDMI typu ARC albo eARC.
3. Potrzebne są głośniki Dolby Atmos, które będą obsługiwały wiele kanałów, na przykład w formacie 3.1, 5.1 albo 7.1. Takie znajdziemy w ofercie https://www.salonydenon.pl/produkty/glosniki/zestawy-glosnikowe.
4. Trzeba wykorzystać źródło dźwięku w technologii Dolby Atmos. Obecnie wiele filmów obsługujących ten dźwięk przestrzenny można odtwarzać nie tylko z płyt Blu-Ray, ale również uruchomić z serwisów streamingowych. Warto też wskazać, że coraz więcej gier komputerowych wspiera dźwięk 3D Dolby Atmos.
Obecnie ceny urządzeń wykorzystujących technologię Dolby Atmos jak soundbar czy kina domowe oraz głośniki Dolby Atmos nie są wysokie. Gdy zatem chce się uzyskać efekt kinowego dźwięku we własnym salonie, warto zdecydować się na sprzęt wspierający ten standard.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.