Gont bitumiczny – pokrycie dachowe, które staje się coraz bardziej popularne
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Ten, kto choć raz stanął przed wyborem materiału na dach, wie jak trudna jest to decyzja. Pod uwagę trzeba wziąć wiele składowych. nieprzemyślane wyjście będzie nam towarzyszyło przez lata i pochłonie zapewne niemałe pieniądze. Dlatego ważną kwestią jest skrupulatny dobór produktów i wzięcie pod uwagę wszystkich za i przeciw.
Gonty bitumiczne lub gonty kompozytowe są popularne na dachach na całym świecie. Ze względu na swoją trwałość i niską cenę gonty bitumiczne są bardziej przystępną opcją niż wiele innych rodzajów pokryć dachowych, chociaż wymagają wymiany co 20–25 lat. Proces instalacji jest na ogół szybki i nieskomplikowany, w zależności od wielkości domu. Chociaż są one stosunkowo łatwe w konserwacji i naprawie, przecieki są powszechne w starszych domach, które z biegiem czasu przechodziły wiele cykli pogodowych.
Gonty bitumiczne są stosowane jako pokrycie dachowe w większości domów. Są one proste, niedrogie i trwałe. Dobrze spisują się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Ich główną wadą jest to, że często wymagają wymiany ze względu na zużycie. Być może ich trwałość nie jest ich najlepszą cechą, jednak są dostępne w różnych kształtach i różnych kolorach, a ich montaż jest zadziwiająco łatwy. Za taką cenę to jeden z bardziej atrakcyjnych produktów na rynku.
Właściwości i struktura gontu bitumicznego. Skąd gont bitumiczny czerpie swoje cechy?
Gont bitumiczny składa się z dwóch warstw asfaltu, papieru i włókna szklanego. Asfalt(inaczej bitum) jest klejem, który trzyma wszystko razem. Działa on również jako wodoodporna bariera między warstwami materiału. Bitum to naturalnie występująca, wysoce lepka substancja składająca się z koloidalnych skał i pozostałości roślinnych. Jest on głównym składnikiem asfaltu – oleistej, czarnej cieczy, która jest powszechnie stosowana do utwardzania dróg i dachów. Asfalt jest również stosowany w gontach bitumicznych, membranach wodoszczelnych i innych produktach, które wymagają jego właściwości klejących.
Papier stanowi podporę dla włókna szklanego i pomaga zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do wnętrza gontu. Włókno szklane nadaje gontowi pewną sztywność i wytrzymałość.
Dlatego praca z gontem jest łatwa i skuteczna. To produkt, dzięki któremu powierzchnia dachu będzie odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie lekka i atrakcyjna.
Gont bitumiczny – rodzaje i charakterystyka
Na rynku stosuje się głównie dwa rodzaje gontów bitumicznych: z włókna szklanego i organiczne. Gonty z włókna szklanego są produkowane z włókna szklanego, które jest lekkim materiałem, dzięki czemu są odporne na wiatr i grad. Gonty organiczne są produkowane z materiałów organicznych, takich jak włókna drzewne, kora cedrowa lub papier z recyklingu. Rodzaj wybranego asfaltu zależy od naszego budżetu i potrzeb.
Gonty bitumiczne występują w trzech różnych gramaturach: lekkiej, superciężkiej i bardzo ciężkiej. Waga odnosi się do tego, ile waży asfalt na stopę kwadratową materiału. Waga gontów bitumicznych jest ważna, ponieważ wpływa na trwałość, koszt i czas instalacji.
Gont bitumiczny a łatwość wykonania pokryć dachowych. Jak zamontować dachówkę bitumiczną?
Podczas układania gontów bitumicznych na dachu skośnym należy najpierw ułożyć warstwę folii podkładowej na całej długości i szerokości pod kątem 45 stopni od poziomu. Następnie należy ułożyć pierwszy rząd gontów w odpowiednim nachyleniu, ale nie należy ich układać na połaci. Następnie należy ułożyć na nich kolejny rząd i kontynuować aż do ułożenia wszystkich rzędów. Podczas montażu gontów bitumicznych należy zadbać o ich odpowiednie przymocowanie do siebie. Można to zrobić za pomocą ocynkowanych gwoździ lub specjalnych klipsów.
Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.