Czy zastosowanie komina z kwasówki zapobiega wykwitom wewnątrz domu podczas opalania go ekogroszkiem?
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Eksploatacja komina powinna nie tylko gwarantować pełne bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o jego szczelność i wyeliminowanie ryzyka przedostania się do środka toksycznych gazów spalinowych, ale też zapewniać ochronę przed zagrożeniem pożarowym oraz uszkodzeniom powierzchni przylegających do niego ścian, zarówno wskutek pękania z powodu złej izolacji termicznej, jak i powstawania plam, a także wykwitów powodujących nieprzyjemny zapach.
Skład biorą się problemy z wykwitami?
Wykwity występujące na ścianach przylegających bezpośrednio do instalacji kominowej są nieestetyczne i trudne do usunięcia oraz charakteryzują się drażniącą wonią. Ich usunięcie jest możliwe tylko po skuciu grubszej warstwy tynku, lecz nawet wówczas po niedługim czasie problem powraca. Przyczyną pojawiania się tego rodzaju plam jest przenikanie przez mury substancji, które skraplają się wewnątrz przewodu dymowego i ściekają nim w dół. Zwykle są to silne zasady i kwasy, tworzące się przez kontakt z kondensującą się w kominie wodą – najczęściej mamy do czynienia z kwasem węglowym i azotowym, źródłem przykrych zapachów na ogół jest jednak kwas siarkowy. Ponieważ są one agresywne chemicznie i łatwo niszczą strukturę materiałów budowlanych, przesączają się także przez występujące między nimi szczeliny. Pojawienie się kondensatu jest zazwyczaj spowodowane znacznym wychłodzeniem spalin. W większości przypadków dochodzi do niego w kotłach olejowych i gazowych, gdzie gazy spalinowe mają dość niską temperaturę, może jednak zdarzyć się także w urządzeniach spalających węgiel czy drewno w różnych postaciach, zwłaszcza jeżeli komin nie ma właściwej termoizolacji.
Czy wkład kominowy ze stali kwasoodpornej gwarantuje pełną szczelność?
Nowoczesne kominy powstają zwykle przez zastosowanie odpowiednich wkładów zrobionych z kształtek ceramicznych lub metalowych. Jednym z popularnych rozwiązań jest użycie wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej – w zależności od stosowanego opału. Stal nierdzewna jest używana przy spalaniu węgla lub drewna, ponieważ zapewnia właściwą wytrzymałość temperaturową i odporność na czynniki zewnętrzne. W kotłach gazowych i olejowych wykorzystuje się wkłady z kwasówki, ponieważ znosi ona również działanie kondensatu. Wkłady tego rodzaju można jednak z powodzeniem zastosować także przy kotłach na ekogroszek, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko wystąpienia pocenia się komina.
Szeroki wybór wkładów kominowych o różnych parametrach można znaleźć w ofercie firmy Tanie Kominy. Sprzedaje ona wkłady ceramiczne i stalowe w wersjach nierdzewnych oraz kwasoodpornych, a także dostarcza nasady i przedłużenia kominowe.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.