Agrowłóknina
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Niegdyś zimowa osłona róż tworzona była ze słomianych chochołów. Natomiast truskawki wykładane były słomą, aby chronić owoce przed zetknięciem z ziemią. Obecnie tego typu naturalne materiały można skutecznie zastąpić agrowłókniną ogrodniczą. Jest ona łatwo dostępna, atrakcyjna cenowo, a ponadto spełnia w ogrodzie znacznie więcej funkcji aniżeli słoma.
Szeroki wybór rodzajów agrowłókniny
Agrowłóknina jest trwałym oraz lekkim materiałem wykonanym z polipropylenu. Jej głównym zadaniem jest ochrona roślin oraz gleby. Najczęściej agrowłóknina sprzedawana jest w rolkach lub płatach, o dowolnej szerokości i długości. Ze względu na dużą elastyczność materiał ten można dowolnie składać, zwijać, a nawet związywać. Ułatwia to wykonywanie zabiegów wokół roślin, a ponadto wówczas można idealnie dopasować wielkość i ułożenie agrowłókniny do potrzeb.
Agrowłókniny występują w kilku rodzajach. W zależności od przeznaczenia mogą być cienkie lub grubsze, o mniej lub też bardziej zwartym splocie. Istnieją także agrowłókniny o zróżnicowanej gramaturze na metr kwadratowy. Co więcej agrowłókniny dostępne są w różnych kolorach. Jest to biały, czarny, zielony oraz brązowy. W ten sposób określa się typy agrowłókniny, gdyż każdy z nich ma inne przeznaczenie.
Biała agrowłóknina jako zimowa osłona roślin
Agrowłóknina zimowa, która jest w kolorze białym, ma bardzo wysoką gramaturę wynoszącą 50 g/m² lub 70 g/m². Jest ona przeznaczona do ochrony roślin przed przymrozkami oraz lekkim mrozem. Dlatego owija się nią wrażliwe krzewy, zwłaszcza szczepione na pniu, świeżo posadzone brzoskwinie, delikatne odmiany magnolii, a także różne gatunki zimozielone, na przykład takie jak laurowiśle czy ostrokrzewy. Na rynku dostępne są także kaptury z białej agrowłókniny w różnych rozmiarach, które z łatwością można założyć na krzew.
Szerokie zastosowanie agrowłókniny
Stosując agrowłókniny można uzyskać wyższą temperaturę aniżeli ta, która panuje na zewnątrz. Dodatkowo agrowłóknina osłania zielone liście przed zdit intensywnym promieniowaniem słonecznym. Przyczynia się to także do ograniczenia utraty wody przez liście oraz pędy w okresie silnych wiatrów. Natomiast dzięki stosunkowo wysokiej przepuszczalności światła agrowłóknina nie prowadzi do żółknięcia roślin. Jest zatem znacznie lepszym rozwiązaniem aniżeli przykrywanie krzewów grubą warstwą liści. Agrowłóknina nadaje się także na ogródki skalne, gdzie rosną wrażliwe rośliny, chcę wymaga ochrony przed mrozem i niekorzystnymi warunkami w okresie zimy. Agrowłóknina biała znajduje także zastosowanie podczas ocieplania ścian szklarni oraz cieniowania uprawianych roślin. Nie powoduje ona hamowania wegetacji, gdyż przepuszcza dużo światła.
Uniwersalne agrowłókniny: zielona i czarna
Włóknina zielona nadaje się do owijania delikatnych krzewów oraz drzew. Można ją również umieścić na ogrodzeniu tworząc parawan. Agrowłóknina zielona zapobiega nagrzewaniu się roślin, a także negatywnemu działaniu wiatru czy też niekorzystnej pogody. Najczęściej zieloną bukina stosuje się w ogrodzie oraz na balkonie, głównie w okresie zimy i przedwiośnia.
Z kolei czarna włóknina wykorzystywana jest jako tkanina ściółkująca. Ma najwyższą gramaturę wciągającą 90 lub 94 g/m². Mimo to jest lekka i prosta w układaniu. Dzięki ściółkowaniu nią gleby można ograniczyć rozwój chwastów, a także utratę wody z gleby.
Montaż agrowłókniny
Aby rozłożyć agrowłókninę należy najpierw przekopać oraz odchwaścić teren grządek. Następnym krokiem jest zmierzenie powierzchni oraz odcięcie odpowiedniego kawałka agrowłókniny. Po rozłożeniu na gruncie należy przysypać ziemią wszystkie wystające odcinki. Można także wykorzystać kamienie lub ciężkie przedmioty. Następnie należy wyciąć otwory na rośliny w formie kółek lub też tnąc tkaninę na krzyż. Ostatnim elementem jest wysypanie na agrowłókninie około 5 cm kolory lub żwiru.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.