Jak dobrze kupić auto z drugiej ręki?
Tekst zewnętrzny. Artykuł sponsorowany
Zakup używanego samochodu bywa sporym wyzwaniem i zawsze wiąże się z pewnym ryzkiem. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba pamiętać o paru istotnych sprawach, zaczynając od właściwej selekcji ofert przeprowadzonej w oparciu o precyzyjnie określone preferencje i możliwości finansowe.
Jakiego samochodu potrzebujesz?
Większość kierowców ma swoje ulubione auta, jeśli chodzi o marki czy typ nadwozia. Kluczowe znaczenie ma jednak to, w jakich warunkach samochód będzie eksploatowany oraz kto będzie z niego najczęściej korzystał. Jeżeli ktoś rozgląda się za solidnym pojazdem rodzinnym, może zdecydować się na SUV-a lub minivwana klasy średniej takiego jak np. Ford S-Max. Dla osoby jeżdżącej głównie po mieście najbardziej odpowiedni będzie natomiast osobowy kompakt. Jak podkreślają doradcy z salonu Autoplaza, kierowcy naprawdę mają w czym wybierać. Przy okazji warto zastanowić się nad sposobem sfinansowania zakupu. Najlepiej oczywiście kupić samochód za gotówkę, ale niekiedy trzeba posiłkować się kredytem. Wówczas konieczna jest wnikliwa analiza zdolności kredytowej.
Zasięgnij informacji o wybranych autach
Planując zakup używanego samochodu, kierowcy wybierają przeważnie kilka ofert, które zainteresowały ich w największym stopniu. Przed spotkaniami ze sprzedawcami wskazane jest zasięgnięcie informacji o wadach technicznych i usterkach charakterystycznych dla danego samochodu. Jedne modele aut są mniej awaryjne, inne bardziej. Pojawia się tu ważna kwestia dotycząca dostępności części. Jeżeli jest ona ograniczona, wówczas poszczególne komponenty są drogie, co przekłada się też na wysokość rachunków wystawianych przez serwis. Dobrym pomysłem jest wybór popularnych modeli pojazdów – w tym przypadku z nabyciem różnych części nie powinno być większych trudności.
Kto pyta, nie błądzi!
Podczas spotkania ze sprzedawcą nie należy bać się zadawania pytań. Samochód kupowany jest przecież z myślą o co najmniej kilkuletnim użytkowaniu. Trzeba zatem wiedzieć o nim możliwie jak najwięcej.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.