Zbyt duża senność? Rozważ wizytę u endokrynologa!

Wzmożona senność oraz zmęczenie dokuczają czasem każdemu. I choć mogą one wynikać z natłoku obowiązków i braku odpoczynku, to warto mieć na uwadze fakt, że jest to jeden z charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Sprawdź, w jakich sytuacjach, należy zgłosić do endokrynologa oraz jak przebiega pierwsza wizyta u tego specjalisty.
Niedoczynność tarczycy – przyczyny
Niedoczynność tarczycy jak sama nazwa wskazuje, to choroba spowodowana niedoborem hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Występuje ona znacznie częściej u kobiet niż mężczyzn.
Przyczyn niedoczynności tarczycy może być wiele. Jeśli choroba spowodowana jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, wówczas należy mówić o niedoczynności pierwotnej. Jeżeli jednak problemy z tarczycą związane są z niedoborem TSH, czyli hormonu tyreotropowego wydzielanego przez przysadkę, to wtedy do czynienia mamy z niedoczynnością wtórną. Wyróżniamy także niedoczynność trzeciorzędową, wynikającą z niedostatku TRH (tyreobliberyny), produkowanego przez komórki podwzgórza.
Kiedy należy zgłosić się do endokrynologa?
Warto wiedzieć o tym, że nie tylko zbyt duża senność wskazuje na choroby tarczycy. Innymi niepokojącymi objawami, które powinny nakłonić nas do wizyty u endokrynologa, są m.in.:
– chroniczne zmęczenie,
– nadmierna pobudliwość,
– zaburzenia miesiączkowania,
– trądzik,
– nagły wzrost bądź spadek masy ciała,
– nadmierne owłosienie lub wypadanie włosów,
– krwawienia międzymiesiączkowe,
– problemy z utrzymaniem ciąży,
– ból piersi.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Na wizytę z endokrynologiem możesz umówić się w nowej placówce Centrum Medycznego Babka Medica, zlokalizowanej na Ursynowie ul. Wąwozowa 8 (Metro Kabaty). Podstawowe badania umożliwiające rozpoznanie niedoczynności tarczycy to badania hormonalne TSH, FT4 oraz FT3.
Jak przebiega pierwsza wizyta u endokrynologa?
Pierwsza wizyta u endokrynologa nie wymaga od pacjentów żadnego specjalnego przygotowania. Konsultacja lekarska skupia się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego, celem ustalenia przyczyn występujących dolegliwości. Warto pamiętać o tym, aby podczas wywiadu przekazać lekarzowi informacje dotyczące m.in. codziennego trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy, diety czy stosowanych leków. W zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz problemu, z jakim się zmaga, endokrynolog może podjąć decyzję o przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych, w tym USG tarczycy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.