Zaproszenie na urodziny – jak je napisać? Najważniejsze zasady i inspiracje

Dawniej zapraszanie gości na urodziny wiązało się nieodłącznie z nadawaniem ozdobnych kartek i osobistym wręczaniem bilecików. Dziś wiele osób woli po prostu zadzwonić lub wysłać zbiorczy sms ze zgrabnie ułożonym tekstem. A jednak nic nie zastąpi wrażenia, jakie wywiera na przyszłych gościach imprezy własnoręcznie przygotowane, papierowe zaproszenie. Szczególnie, że możemy zredagować je w wyrafinowany, elegancki sposób, ująć adresatów dowcipem, a dodatkowo dołączyć do kartki jakiś pamiątkowy drobiazg. Podpowiadamy, jak zrobić to tak, aby olśnić przyjaciół i zbudować aurę wspaniałej zabawy na długo przed dniem planowanych urodzin!
To, w jakiej formie redagujemy zaproszenie na urodziny, jest zawsze zależne od tego, do kogo je kierujemy. Adresując jego treść do bliskiej rodziny czy znajomych, możemy pozwolić sobie na pewną swobodę. Jeżeli jednak jego odbiorcą będą osoby starsze albo ktoś, z kim nie łączy nas żadna szczególna zażyłość, powinniśmy sięgnąć po bardziej oficjalny styl.
Zaproszenie rozpoczynamy zwrotem do adresata, zapisywanym zawsze z wielkich liter: Szanowny Panie, Drodzy Przyjaciele, Mamo, Tato, Babciu, Dziadku, Magdaleno, Wojciechu, Moi Kochani, etc. Pamiętamy także o zapisywaniu wielką literą zaimków osobowych, takich jak: Tobie, Ciebie, Wam czy Was. Następnie umieszczamy w treści wszystkie najważniejsze informacje, opisujące: gdzie, kiedy i o której godzinie rozpocznie się przyjęcie urodzinowe. Można dodać tam również informacje o wymaganym stroju oraz prośbę o potwierdzenie przybycia.
Wyślij pocztówkę z przyszłości
Forma i treść zaproszenia muszą być zawsze dostosowane do wieku gości, których się spodziewamy. Przygotowując urodziny swojego dziecka, warto postawić na gotowe barwne karneciki z brokatowymi lub cekinowymi elementami, postaciami z bajek, jednorożcami czy zabawnymi potworkami. Oczywiście, można również przygotować je samodzielnie, umieszczając na przedzie zdjęcie małego jubilata, na przykład w towarzystwie tortu albo z urodzinową czapeczką na głowie. Ponieważ treść będą prawdopodobnie czytać rodzice zaproszonych pociech, a nie goście, wystarczy jeśli zawrzesz w niej same konkrety. W przypadku, gdy chcesz, aby zaproszenie było mrugnięciem także w ich stronę, dobrze sprawdzi się natomiast zabawny wierszyk, najlepiej rymowany. Do takich zaproszeń możesz dołączyć także okolicznościowy drobiazg. Na przykład miniaturowe cukierki w lśniących opakowaniach, personalizowane drażetki M&M’s, przypinki zrobione specjalnie na tę okazję, musujące oranżadki, składane papierowe zabawki, patyczki świecące w ciemności etc.
Jeśli przygotowujesz tematyczne urodziny dla nastolatków czy dorosłych, zaproszenia mogą stać się wspaniałą zapowiedzią klimatu imprezy i być niczym pocztówka wysłana wprost z przyjęcia, które dopiero się odbędzie. Organizujesz urodziny w stylu Harrego Pottera? Zrób zaproszenia w kształcie książkowej Mapy Huncwotów. Myślisz o imprezie rodem z Matrixa? Zapisz treść kodem binarnym, a na odwrocie – jego tłumaczenie. Planujesz urodzinowe kasyno w stylu Las Vegas? Zaprojektuj zaproszenia przypominające wachlarzyk kart i zaproś znajomych „do gry”. O imprezie odwołującej się do Waszego ulubionego zespołu zawiadamiać mogą kartki imitujące bilety na koncert gwiazdy. Na tę w stylu Hollywood – „bilety do kina” i tak dalej.
Jeżeli masz trochę czasu i jesteś w stanie wydrukować kartki na domowej drukarce, skorzystaj z darmowych szablonów dostępnych na różnych blogach i portalach albo zawartych w narzędziach programów graficznych. W sytuacji, gdy obawiasz się robić to samodzielnie, możesz skorzystać z gotowych ofert sklepów online czy firm poligraficznych, zajmujących się podobnymi usługami.
Zaproszenie na huczną osiemnastkę – od jubilata i jubilatki
Przygotowujesz huczną osiemnastkę dla wielkiej grupy przyjaciół, ale nie zamierzasz narzucać jej żadnej konkretnej tematyki? Uzależnij formę i treść zaproszenia od tego, czy jesteś dziewczyną, czy chłopakiem. Zawiadomienie o przyjęciu przyszłej osiemnastolatki powinno być zaprojektowane w jasnych, wesołych kolorach (na przykład w różu, fioletach, złocie, odcieniu Tiffany czy w ciepłym beżu) oraz modnym stylu (aktualnie jest to boho, old school lub VSCO) i opatrzone przyciągającym uwagę frontem. Możesz umieścić na nim własne zdjęcie w instagramowym stylu, pstryknięte specjalnie na tę okazję. Niech będzie słodkie i zabawne, zachęcające gości do zabawy i wspólnego celebrowania Twojego wejścia w dorosłość. Zaproszenie na urodziny osiemnastolatka lepiej zaprojektować w bardziej stonowanych barwach, skupionych wokół czerni, szarości, bieli i srebra, umieszczając w środku treść ujętą w żartobliwy ton. Do takich zaproszeń możesz dołączyć miniaturowe buteleczki szampana, maleńkie torebki z confetti, ręcznie pieczone ciasteczka w kształcie liczby 18 czy pałeczki zimnych ogni.
Niezależnie od tego, jaki styl zaproszenia wybierzesz, pamiętaj, by zwracać się w nim do gości z szacunkiem i sympatią. Żartując, nie przekraczaj granicy dobrego smaku, gdyż tekst pisany odbiera się całkiem inaczej niż mówiony. Pamiętaj też, że niezależnie od całej otoczki, jako nadawca wiadomości musisz pozostać sobą. Urodziny to wyjątkowo osobista uroczystość, zatem nie powinniśmy silić się na budowanie sztucznego dystansu, szczególnie wobec gości, którzy znają nas na wskroś.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany