Używana lodówka – która jest najlepsza? Gdzie ją kupić?

Lodówka to jeden z tych sprzętów, które kupujemy na lata. Ma pasować do układu i wystroju kuchni, być funkcjonalna i oczywiście się nie psuć. Zakup dużej lodówki renomowanej firmy to koszt kilku tysięcy złotych.
Warto jednak wiedzieć, że na rynku można znaleźć dużo tańszych urządzeń używanych – starszej generacji, ale wciąż w bardzo dobrym stanie. Jak wybrać lodówkę z drugiego obiegu, by mieć pewność, że jeszcze długo będzie spełniać swoją funkcję? Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów? Oto kilka istotnych kwestii, jakie trzeba wziąć pod uwagę w czasie zakupu lodówki.
Lodówka – jaką wybrać?
Na początek zastanów się, jakiej lodówki potrzebujesz. Obecnie na rynku znajdują się urządzenia o wielu zastosowaniach. A zatem ma być to lodówka jednodrzwiowa, dwudrzwiowa, a może lodówka mała, bez zamrażarki czy też przeciwnie, lodówka z dużą zamrażarką? Coraz bardziej popularne są także lodówki z dystrybutorem wody czy nawet nowoczesne urządzenia z ekranem.
Należy podjąć decyzję, czy będzie to lodówka wolnostojąca czy też lodówka do zabudowy, a także w którą stronę mają otwierać się drzwi. Liczą się oczywiście również walory estetyczne sprzętu – w końcu urządzenie będzie Ci towarzyszyć w codziennym życiu przez prawdopodobnie wiele lat, warto zatem, by po prostu się Ci podobało, pasowało do wnętrza i innych sprzętów.
Istotna jest też energooszczędność urządzenia. Ta oznaczana jest przez producentów za pomocą klas. Parametry przypisane do każdej klasy podlegają regulacjom unijnego Urzędu Regulacji Energetyki, a te niekiedy się zmieniają. I tak, od marca 2021 r. obowiązują nowe etykiety na oznaczenie energooszczędności. Zmiana wynika między innymi z rozwoju technologicznego. Lodówki, które wcześniej miały najwyższą klasę A+++, teraz zostają przypisane do klasy C. Najbardziej energooszczędne urządzenia dostępne obecnie na rynku zgodnie z nową skalą należą zatem do klas C i D, a klasy A i B na razie pozostają puste – czekamy po prostu na pojawienie się jeszcze bardziej wydajnych lodówek i innego sprzętu. Energooszczędność to jeden z ważniejszych parametrów, jakie warto brać pod uwagę przy zakupie lodówki – nie tylko z uwagi na dbałość o środowisko. Przekłada się ona po prostu na wysokość naszych rachunków. Lodówka jest tym sprzętem w domu, który pochłania bardzo dużo energii elektrycznej, urządzenie energooszczędne pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie z opłat na energię!
Zastanówmy się też nad tym, na jakich funkcjach lodówki zależy nam najbardziej. Obecnie bardzo popularne są na przykład urządzenia z technologią No Frost, czyli tzw. bezszronowe. W lodówkach tych utrzymywany jest stały poziom wilgotności, a nadmiar wody automatycznie jest usuwany. W związku z tym na ściankach nie osadza się szron, a w samej lodówce nie namnażają się szkodliwe bakterie. Dzięki tej technologii żywność zachowuje świeżość dłużej. Lodówki No Frost mają jednak drobny mankament – powoduje nieco większe wysuszanie żywności, w związku z tym większość produktów – na przykład gotowych posiłków – przechowuje się w nich z zamkniętych pojemnikach.
W czasie zakupów rozważmy także, czy zależy nam na dodatkowych filtrach antybakteryjnych, osobnej komorze na produkty mięsne (o obniżonej temperaturze), systemach filtrujących powietrze, dzięki którym zapach jednego produktu nie jest przenoszony na inne itp., systemach szybkiego chłodzenia napojów, cichego zamykania drzwi itp.
Jak widać, możliwości jest całkiem sporo. W przypadku używanej lodówki warto zwrócić uwagę na to, jak długo z niej korzystano. Starszy sprzęt uchodzi za bezawaryjny z uwagi na wyższą jakość podzespołów, z których je zbudowano. To dlatego lodówki naszych babć potrafiły działać bez zarzutu przez kilka dekad. Minusem takiej wiekowej lodówki jest jednak zazwyczaj znacznie niższa energooszczędność.
Pamiętajmy też, by nie kupować używanego sprzętu w ciemno. Jeśli odkupujemy lodówkę od osoby prywatnej, poprośmy, by zademonstrowano nam jej działanie. Sprawdźmy także, czy w komorze lodówki nie ma nieprzyjemnego zapachu, drzwiczki – również te od zamrażarki – szczelnie się domykają, boczne półki nie mają pęknięć, okablowanie jest bez zarzutu itp.
Gdzie kupić lodówkę?
Oferty dotyczące używanych lodówek bez trudu znajdziemy w internecie. W czasie poszukiwań warto skorzystać na przykład ze strony z ogłoszeniami sprzedaży abc.pl. Jest to wielobranżowa platforma ofert lokalnych – popularna, bezpieczna i dająca dostęp do bardzo wielu ogłoszeń wygodnie pogrupowanych w 20 kategorii.
Żeby zobaczyć anonse dotyczące lodówek, wystarczy wybrać kolejno kategorie: Dom i ogród / Sprzęt AGD / Lodówki i zamrażarki. Ogłoszenia zobaczymy na liście, począwszy od tych najnowszych. Abc.pl nie pośredniczy w sprzedaży, nie pobiera też żadnych prowizji ani od sprzedających, ani od kupujących. Jeśli chcemy skorzystać z jakiejś oferty, po prostu kontaktujemy się z ogłoszeniodawcą za pośrednictwem formularza lub numeru telefonu (jeśli został udostępniony), samodzielnie ustalamy szczegóły, umawiamy się na odbiór itp.
Warto zauważyć, że na portalu również my możemy opublikować własne ogłoszenie, całkowicie bezpłatnie. W tym wypadku wystarczy kliknąć w przycisk Dodaj Ogłoszenie Za Darmo, wypełnić krótki formularz i poczekać na weryfikację oferty przez administratora. W czasie dodawania pierwszego ogłoszenia zakładamy bezpłatne konto. Abc.pl to funkcjonalna, nowoczesna platforma z ofertami. Bez trudu znajdziemy tu używaną lodówkę i inny sprzęt, ale też sprzedamy własne, niepotrzebne urządzenia, a nawet znajdziemy pracę czy damy ogłoszenie matrymonialne. Zakup lodówki, załatwianie wielu innych codziennych spraw dzięki tego typu portalom jest naprawdę szybkie i wygodne.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany