Samochód po leasingu – kupować czy unikać?

Czy warto kupić auto poleasingowe? Nad tym pytaniem zastanawia się wielu kupców poszukujących samochodów z drugiej ręki. Wyjaśniamy, jakie są wady i zalety tego rodzaju pojazdów.
Auto poleasingowe, czyli jakie?
Samochody po leasingu to grupa pojazdów, które trafiły do sprzedaży na rynku wtórnym po okresie użytkowania ich przez firmę. Takie auta mogły pełnić różne funkcje: jeździły w firmowych flotach służąc przedstawicielom handlowym, transportując towary lub pracowników, mogły też być użytkowane jako auta prywatne – tak było zwłaszcza w przypadku egzemplarzy leasingowanych przez mikroprzedsiębiorstwa. Firmy udostępniające auta w leasing wymagały spełnienia przez ich użytkowników określonych warunków. Wśród najczęściej pojawiających się zasad korzystania z takich aut jest regularne serwisowanie pojazdów w autoryzowanych warsztatach, a także narzucony przez leasingodawcę roczny limit kilometrów. Ważną informacją dla potencjalnych kupców aut poleasingowych jest fakt, że te samochody pochodzą najczęściej z polskich salonów. Auto poleasingowe to zwykle również względnie nowy pojazd, który trafia do sprzedaży po 3-5 latach użytkowania.
Zalety i wady aut po leasingu
Z powyższych faktów wynika, że auto poleasingowe to samochód z łatwą do sprawdzenia historią, który wcale nie musi charakteryzować się znacznym przebiegiem. Istnieje więc spora szansa, że znajdziemy zadbany egzemplarz w dobrym stanie technicznym, który będzie dobrze służył przez kolejne lata. Nie jest to jednak regułą. Na rynku nie brakuje też bowiem wyeksploatowanych egzemplarzy ze znacznym przebiegiem. Dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z informacjami o pojeździe zawartymi w ogłoszeniu o sprzedaży. Warto też pamiętać, że największy wybór aut po leasingu dotyczy egzemplarzy z silnikiem diesla – jeśli zależy nam na benzyniaku lub aucie z instalacją LPG, będziemy musieli szukać dłużej. Kolejna zaleta aut pochodzących z leasingu to bardzo duży wybór – wśród nich są zarówno osobówki jak i auta dostawcze i ciężarowe. Nie brakuje też pojazdów specjalnych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany