Samochód elektryczny jako rewolucja w świecie motoryzacji

Mimo coraz częściej widywanych na ulicach zielonych tablic samochód elektryczny jest wciąż stosunkowo nową koncepcją w świecie motoryzacji. Część producentów opiera swoje modele na wykorzystaniu wyłącznie energii elektrycznej, a część oferuje pojazdy hybrydowe, czyli auta z możliwością zasilania zarówno na energię elektryczną, jak i benzynę. Czy auta na prąd to realny fenomen w świecie motoryzacji? Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?
Zalety samochodów elektrycznych
Posiadanie samochodu elektrycznego to z pewnością prestiż korzystania z nowoczesnej technologii. Jakie są inne zalety samochodów elektrycznych? O tym poniżej.
- Działają bez paliwa płynnego. Samochody elektryczne są zasilane przez dostarczaną ze specjalnych instalacji energią elektryczną. Oznacza to, że już nie musisz zostawiać swoich pieniędzy na stacji benzynowej. Wystarczy, że naładujesz baterię w przystosowanym do tego punkcie.
- Wygoda w ładowaniu baterii. Obecnie jak grzyby po deszczu wyrastają na mapie coraz to nowsze punkty przystosowane do ładowania aut na prąd. Poza idącymi z duchem czasu stacjami benzynowymi coraz więcej galerii handlowych zaopatruje się w instalacje do ładowania tego typu aut. Możesz też bez problemu zakupić odpowiednio przystosowane urządzenie i ładować swoje auto we własnym garażu.
- Doskonałe dla osób, które przy zakupie auta kierują się kryterium bezpieczeństwa. Samochody elektryczne nie posiadają zbiornika paliwa, więc ich środek ciężkości jest położony niżej. To sprawia, że poprawia się ich trakcja jezdna.
Jakie są wady samochodów elektrycznych?
Korzystanie z pojazdów zasilanych energią elektryczną wiąże się z trudnościami, których nie doświadczają użytkownicy klasycznych – zasilanych paliwem płynnym – maszyn. Jakie trudy spotykają na swojej drodze użytkownicy tych pożądanych obecnie aut na prąd? Jakie są wady owianych sławą samochodów elektrycznych?
- Wszystkie samochody elektryczne posiadają jedną poważną wadę – są bardzo drogie. Cena za mniej pożądane modele zaczyna się od 100 000 zł. Oznacza to, że nowe auto elektryczne jest poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego.
- Galopujące w górę ceny za energię elektryczną. Nieustannie zderzamy się z podwyżkami cen prądu. To generuje wzrost kosztów eksploatacji aut na prąd. Może się okazać, że za kilka lat zasilanie samochodu elektrycznego będzie kosztowało tyle samo co opłacanie paliw płynnych w klasycznych modelach.
- Kilkugodzinne ładowanie akumulatorów. Zatankowanie samochodu na benzynę zajmuje kilka minut, podczas gdy pełne naładowanie samochodu elektrycznego zajmuje około 4-6 godzin, a nawet cały dzień.
- Pełna bateria wystarczy na przejechanie zaledwie 200-300 km. Po przejechaniu tego dystansu konieczne jest naładowanie akumulatorów. Zimą zasięg się zmniejsza.
Obecnie używane samochody elektryczne są dostępne na rynku. Niestety ceny są wciąż wysokie, przez co niewielu może sobie pozwolić na zakup takiego auta. Ponadto, akumulatory, które są najważniejszym elementem tego typu pojazdów, bardzo często nie nadają się do dalszej eksploatacji. Wymiana baterii znacznie podwyższa koszty związane z zakupem używanego auta na prąd.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany