Rzeczoznawca majątkowy – kim jest i czym się zajmuje?

Chociaż na swojej drodze często mijamy siedziby, w których oferuje się pomoc w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego, wiele osób nadal nie wiem, na czym dokładnie polega taka usługa. Dziś sprawdzamy, kiedy dobrze jest zwrócić się do takiego specjalisty i jakie wymagania trzeba spełnić, żeby stać się ekspertem.
Jaką pomoc świadczy rzeczoznawca majątkowy?
W dużym skrócie można stwierdzić, że rzeczoznawca majątkowy to osoba, której zadaniem jest określenie wartości nieruchomości. Kiedy zatem skorzystać z takiej profesjonalnej usługi? Takich okazji jest całkiem sporo.
Często do rzeczoznawcy zgłaszają się osoby, planujące kupić nieruchomość na kredyt. Aby bank mógł taki kredyt przyznać, przeprowadza się proces oceny zdolności kredytowej. To złożona czynność, a jedną z ważnych informacji, którą musi posiadać bank, jest wartość nieruchomości. Warto zaznaczyć, że rzeczoznawca w takim przypadku może działać nie tylko na zlecenie osoby, starającej się o mieszkanie, ale też na zlecenie banku.
Sytuacji, w których warto podjąć współpracę z rzeczoznawcą, jest jednak dużo więcej i wcale nie muszą wiązać się one z kredytem. Takie wsparcie może przydać się podczas każdej transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości. Eksperci działający w tej branży nierzadko podejmują się też zleceń, na podstawie których wyliczana jest wysokość składek ubezpieczeniowych. Rzetelne określenie wartości nieruchomości nieraz jest koniecznym krokiem, podejmowanym podczas toczącego się postępowania sądowego.
Niezależnie od tego, z jaką sprawą zwracamy się do rzeczoznawcy, profesjonalną wyceną może zająć się tylko specjalista, wpisany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Do takich ekspertów zaliczyć można m.in. firmę Leszek Flis Rzeczoznawca majątkowy.
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Przede wszystkim taka osoba musi mieć pełna zdolność do czynności prawnych. Nie może być karana za przestępstwa. Na rządowej stronie możemy znaleźć wykaz takich przestępstw. Lista obejmuje przestępstwa:
- przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
- przeciwko mieniu,
- przeciwko wymiarowi sprawiedliwości i wiarygodności dokumentów,
- przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego,
- skarbowe.
Żeby zostać takim specjalistą, należy mieć też dyplom wyższej uczelni. Wśród wymagań znaleźć można także zapis o studiach podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości. Profesjonalne wykonywanie tego zawodu wiąże się nie tylko z kompetencjami o charakterze teoretycznym, ale również ze zdobytą praktyką. Osoba planująca karierę rzeczoznawcy majątkowego musi mieć udokumentowane doświadczenie w działalności związanej z wyceną nieruchomości. Do formalnych wymogów należy zaliczyć również zdany egzamin.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany