Radca prawny, prawnik, adwokat – kto jest kim?

Osoby, borykające się z problemami natury prawnej, w wielu sytuacjach stają przed koniecznością skorzystania z usług specjalisty z tej branży. Na rynku funkcjonują różne podmioty, oferujące usługi prawne – głównie kancelarie radców prawnych czy kancelarie adwokackie. Jakie są istotne różnice w ich funkcjonowaniu?
Edukacja prawników
Przed wyjaśnieniem różnic i wskazaniem podobieństw pomiędzy prawnikami, radcami prawnymi i adwokatami, warto zaznajomić się z systemem edukacji prawnej w Polsce. Same studia z tego zakresu trwają u nas 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa. Następnie świeżo upieczony magister może złożyć wniosek o odbycie wybranej przez siebie aplikacji – notarialnej, radcowskiej, adwokackiej, sędziowskiej lub komorniczej. Samo rozpoczęcie aplikacji wymaga zdania wstępnego egzaminu, a jej okres może być różny – przykładowo aplikacje radcowska i adwokacka trwają po 3 lata. Odbycie aplikacji, w ramach której odbywają się praktyki zawodowe i mają miejsce wewnętrzne egzaminy, umożliwia podejście do końcowego egzaminu zawodowego. Jego zdanie umożliwia wpis na odpowiednią listę. Od tej pory prawnik może posługiwać się tytułem radcy prawnego lub adwokata. Osoby z tymi tytułami określa się często mianem profesjonalnych pełnomocników. Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonego radcy prawnego, odwiedź stronę: www.prawnik-zamosc.pl, gdzie widnieje oferta Kancelarii Radcy Prawnego Michała Wierzchowskiego, mieszczącej się przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1 w Zamościu (Tel: 601 509 750). Specjalista oferuje pomoc w przygotowaniu pism procesowych, konsultacje prawne oraz reprezentację w sądzie. Więcej o profesji i obowiązkach radcy prawnego przeczytasz w dalszej części artykułu.
Prawnik – kim tak właściwie jest?
Magister prawa (prawnik) to osoba, która ukończyła studia wyższe z zakresu prawa. Posiada więc odpowiednią wiedzę teoretyczną z tego zakresu, lecz nie ma prawa do używania tytułu adwokata lub radcy prawnego, gdyż nie odbyła stosownej aplikacji, zakończonej egzaminem. W związku z tym nie ma możliwości reprezentowania innych osób jako profesjonalny pełnomocnik.
Radca Prawny
Radcą prawnym jest osoba, która ukończyła studia z zakresu prawa, zdobywając tytuł magistra, odbyła aplikację radcowską wraz z egzaminami (wstępnymi, wewnętrznymi, końcowymi) i została wpisana na listę radców prawnych. Osoba z tytułem racy prawnego przynależy do samorządu radcowskiego. Wykonywanie tego zawodu i funkcjonowanie samorządu reguluje ustawa o radcach prawnych z 6 lipca 1982 r. Aby skontaktować się z radcą prawnym, odwiedź stronę: https://g.page/radcaprawny-zamosc gdzie znajdziesz dane teleadresowe do wspomnianego wcześniej specjalisty z Zamościa.
Adwokat
Osoba, która odbyła studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa, zdała egzamin wstępny na aplikację adwokacką, odbyła ją i zdała egzamin końcowy, może posługiwać się tytułem adwokata. Wiąże się to z wpisem na listę adwokatów i udziałem w samorządzie tej grupy zawodowej. Działalność adwokatów reguluje ustawa z 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze.
Czym różni się radca prawny od adwokata i prawnika?
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których występuje rozróżnienie pomiędzy radcą prawnym a adwokatem – w większości państw jest to jeden zawód. W praktyce również u nas obie te profesje mają obecnie niemal identyczne kompetencje. Osoby, borykające się z problemami prawnymi, mogą więc w równej mierze korzystać z usług adwokata, jak i racy prawnego. Zarówno jeden, jak i drugi może bowiem reprezentować klientów przed sądami, urzędami oraz organami władzy publicznej oraz samorządu terytorialnego. Kompetencji tego typu nie posiada prawnik – osoba, która ukończyła studia prawnicze, lecz nie odbyła aplikacji Może ona co prawda doradzać swoim klientom, lecz jej wiedza, szczególnie praktyczna, jest z reguły dużo niższa. Prawnik bez tytułu adwokata lub radcy prawnego nie ma również możliwości reprezentowania klientów przed sądami, organami władzy publicznej i samorządu terytorialnego.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany