Projekty domów bliźniaczych

Dlaczego warto budować bliźniaki? Wychodzi to taniej niż postawienie wolnostojącego domu jednorodzinnego, i do tego działka może być dużo mniejsza. Projekt bliźniaka musi jednak być dobrze przemyślany – jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?
Oszczędności na kosztach
O bliźniaku warto pomyśleć, gdy ma się w planach budowę domu na droższych terenach – pod bliźniaka wystarczy mniejsza działka, a koszt zakupu ziemi to przecież spora część budżetu przy stawianiu własnego domu. Bliźniak idealnie pasuje na działki wąskie, ponieważ wtedy zyskuje się dodatkowe trzy metry szerokości, jako że z jednej strony nie trzeba dochować odległości od granicy działki.
Sama budowa też jest tańsza, bo przy większej inwestycji koszty maleją – mniej się płaci za projekt domu, niektóre materiały budowlane oraz podłączenie mediów, do tego można oszczędzić na inspekcji budowlanej i wynagrodzeniu dla kierownika budowy, jeśli nadzoruje on jednocześnie budowę obu segmentów.
Jak rozmieścić pokoje?
Bliźniak to tak naprawdę dwa domy z jedną wspólną ścianą, ale właśnie ta ściana może być nieco problematyczna. Pomieszczenia trzeba rozmieścić tak, by zapewnić sobie pożądaną prywatność i jednocześnie nie generować zbyt dużego hałasu, który mógłby przeszkadzać sąsiadom. Na projektyzwizja.pl jest wiele ciekawych rozwiązań, na przykład domy, które przy wspólnej ścianie mają garaże albo klatki schodowe połączone z pomieszczeniami gospodarczymi i garderobami.
Parterowy czy piętrowy?
Bliźniaki zwykle mają dwie kondygnacje, bo to kolejny sposób na to, by zaoszczędzić przestrzeń na działce. Zaleca się raczej prostą bryłę z nowoczesnym, dwuspadowym dachem, ponieważ taka konstrukcja jest prostsza i znacznie tańsza do wykonania, do tego nawet po wielu latach wciąż będzie elegancko wyglądać.
Taras też może być współdzielony, inna propozycja to umieszczenie go przy bocznej ścianie, tak by zapewnić sobie pełną intymność – warto przy tym zwrócić uwagę, jak część działki z planowanym ogrodem jest nasłoneczniona. Obie posesje można rozdzielić stalowym ogrodzeniem lub naturalnym żywopłotem – ten element koniecznie trzeba uwzględnić już na etapie planowania domu, tak by się nie okazało, że wysokie krzaki na granicy działki nie będą zbyt mocno zacieniać okien pokoju tuż przy ogrodzie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany