Prasa hydrauliczna – budowa, zastosowanie i zakup

Prasa hydrauliczna jest to urządzenie techniczne służące do zwielokrotnienia siły nacisku przez wykorzystanie prawa Pascala. Zostało ono stworzone w połowie XVII wieku i mówi o tym, że ciśnienie zewnętrzne wpływające na zamknięty zbiornik z gazem albo cieczą rozchodzi się w sposób równomierny we wszystkich kierunkach. Sprzęt ten ma wiele zastosowań w codziennym życiu i przydaje się zwłaszcza w warsztatach.
Jak zbudowana jest prasa hydrauliczna?
Prasa hydrauliczna złożona jest z dwóch połączonych ze sobą cylindrów o różnej średnicy. Są one wypełnione olejem hydraulicznym i szczelnie zamknięte tłokami. Olej hydrauliczny odznacza się nieścisłością, dzięki czemu można wywrzeć sporą siłę. Ma postać czerwonej lub żółtej cieczy, która korzystnie oddziałuje na zużywanie się części metalowych. Pewne modele pras wyposażone są w nagrzewnice, które podgrzewają olej hydrauliczny do optymalnej temperatury. Cylindry z tłokami stosuje się w prasach hydraulicznych, które nie wymagają sporych nacisków, jak podnośniki samochodowe lub układu hamulcowe w samochodach. Jeżeli jednak niezbędne jest generowanie nacisku o wartości rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy ton (sprzęty używane na złomowiskach czy stoczniach), wówczas w pompach hydraulicznych wykorzystuje się pompy zębate czy łopatkowe. Napędza je najczęściej silnik elektryczny i są one bardziej skomplikowane.
Jaką prasę hydrauliczną kupić do warsztatu?
Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Sklepy internetowe oferują wiele modeli pras hydraulicznych, a więc jest w czym wybierać. Bogaty wybór można znaleźć między innymi w sklepie https://jptech-maszyny.pl/prasy-warsztatowe/. Wybierając dany produkt, ważne jest to, aby jego parametry były dostosowane do charakteru przeprowadzanych prac. Istotne są takie kwestie jak:
- model korpusu,
- rodzaj napędu,
- siła nacisku prasy,
- konstrukcja.
Rodzaj napędu musi odpowiadać indywidualnym potrzebą użytkownika. W sprzedaży znajdują się prasy hydrauliczne wyposażone w napęd manualny, hydrauliczno-pneumatyczny oraz elektryczny. W urządzeniach manualnych siłownik uruchamiany jest przy użyciu pompy napędzanej siłą mięśni. Takie sprzęty zapewniają wysoką precyzję sterowania oraz najmniejszą siłą nacisku względem urządzeń o innych rodzajach napędu. Jeśli chodzi o modele hydrauliczno-pneumatyczne są one napędzane przy pomocy kompresora. Takie produkty gwarantują, dużą silę nacisku, a są przy tym łatwe w obsłudze. Niezbędne okazują się jednak regularnie przeprowadzane przeglądu szczelności układu. Prasy elektryczne są sprzętem cichym o dużej sile nacisku i zaawansowanej konstrukcji. Ich nacisk może sięgać nawet 350 ton. Modele do warsztatu nie muszą dysponować bardzo dużą siłą nacisku, wystarczające okazuje się sprzęty o nacisku 20-30 ton. Do warsztatu polecane są więc prasy napędzane hydrauliczno- pneumatycznie. Decydując się na prasę hydrauliczną, należy też zwrócić uwagę na jej budowę. Dostępne są propozycje: poziome, pionowe i pochyłe.
Prasa hydrauliczna- zastosowanie
Prasa hydrauliczna używana jest w każdym sprzęcie technicznym, w którym elementem roboczym są siłowniki hydrauliczne. Wykorzystuje się ją w podnośnikach samochodowych czy układach hamulcowych. Są one użytkowane w większości branż przemysłu- obróbka metali, prasowanie i fornirowanie, zespoły napędowe, maszyny. Za ich pomocą możliwa jest obróbka i przetwarzanie surowców wtórnych czy przygotowanie tworzyw sztucznych. Pras używa się w zgniatarkach przemysłowych czy do obróbki plastycznej metali, jak i w napędach obrabiarek przemysłowych i maszyn wtryskowych. Za ich pomocą możliwe jest tłoczenie, cięcie, gięcie i formowanie blach. Urządzenie te służy też do naprawy wszelkiej maści pojazdów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany