O czym należy pamiętać, pracując w gastronomii?

Praca w gastronomii jest niezwykle wymagająca – obsługa kelnerska ma bezustanny kontakt z ludźmi. Ciągły pośpiech, napięta atmosfera oraz spełnianie wymagań klientów to niełatwe zadania. Codzienne wykonywanie obowiązków może przynosić ogromną satysfakcję, choć jednocześnie wymaga zaangażowania i chęci do nauki.
Czego uczy praca w gastronomii?
Obsługa kelnerska zapewnia rozwój kreatywności oraz niewątpliwie gwarantuje opanowanie wielozadaniowości. Praca z ludźmi umożliwia naukę oraz wykorzystywanie języków obcych w trakcie obsługi zagranicznych gości. Warto pamiętać, że klienci mogą reagować w różny sposób na niepożądane sytuacje, jak np. oblanie kogoś, czy pomylenie potraw. Dlatego do wykonywania obowiązków kelnerskich z pewnością przyda się pogodne nastawienie.
O czym powinien pamiętać pracodawca i pracownik gastronomii?
Zapewnienie odpowiednich warunków pracy jest obowiązkiem pracodawcy, natomiast przestrzeganie wyznaczonych standardów należy do personelu.
Pracodawca musi przede wszystkim zaznajomić nowych pracowników z wszystkimi zasadami BHP, organizować dla zatrudnionego zespołu szkolenia okresowe oraz przygotować stanowiska przystosowane do pracy. Warto wiedzieć, że personel ma prawo do odmowy wykonywania obowiązków w momencie, gdy stanowiska nie spełniają warunków BHP. Może nawet opuścić miejsce pracy, informując o tym przełożonych. Pracownicy gastronomii muszą wykonywać swoje obowiązki, dbać o sprzęty i narzędzia udostępnione przez pracodawcę oraz stosować właściwe środki ochrony podczas wykonywania zadań. Profesjonalna odzież kelnerska oraz specjalne obuwie z antypoślizgową podeszwą to podstawa bezpieczeństwa w pracy. Każda osoba zatrudniona w gastronomii musi przejść badania lekarskie. Ze względu na kontakt z żywnością wymagana jest aktualna książeczka sanitarno-epidemiologiczna.
Wymogi higieniczne
Kelnerzy i kelnerki muszą utrzymać nienaganną czystość twarzy i ciała, a także zadbać o paznokcie, które powinny być krótko obcięte i dokładnie wyczyszczone. Oprócz zachowania higieny osobistej przez pracowników wymagane jest noszenie specjalnej odzieży wierzchniej. W większości lokali obowiązuje częściowy bądź pełny dress code, dodający personelowi szyku. Tedmar to polski producent wysokiej jakości odzieży ochronnej, który oferuje niebanalne stroje zapewniające najwyższy stopień bezpieczeństwa.
Branża gastronomiczna – system pracy
Większość punktów gastronomicznych jest otwarta codziennie. Dlatego obowiązuje w nich równoważny system pracy, zapewniający dużą elastyczność przy planowaniu grafików. Oznacza to, że w zależności od dnia tygodnia oraz przewidywanego ruchu mogą zostać zastosowane odpowiednie zmiany. Jednak bezwzględnie należy przestrzegać określonych godzin odpoczynku w ciągu doby oraz tygodnia. System równoważny umożliwia wydłużenie dobowego wymiaru pracy z 8 do 12 godzin, jednak dłuższa praca jednego dnia musi zostać wyrównana czasem wolnym w innym dniu. Dopuszcza on także pracę w weekendy, jednak każdy z pracowników musi mieć wolną przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu. W branży gastronomicznej funkcjonuje również system weekendowy, tzn. praca wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
W gastronomii należy pamiętać o wielu sprawach, które usprawniają działanie lokalu i zapewniają bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i gościom.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany