Nietrzymanie moczu a stres. Czym jest inkontynencja stresowa?

Obserwujesz u siebie mimowolne popuszczanie moczu? Najczęściej zdarza się to w sytuacjach silnego stresu? Dowiedz się, czym jest inkontynencja stresowa i jak możesz sobie z nią poradzić.
Inkontynencja stresowa – co to takiego?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby osób. Cierpi na nią co piąta kobieta powyżej 20. roku życia. Problem ten jest bezpośrednio związany z dysfunkcją mięśni dna miednicy, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej. Bardzo często do uszkodzenia bądź rozciągnięcia mięśni dochodzi na skutek przebytej ciąży, porodu, operacji, a także przewlekłej choroby.
Inkontynencją stresową nazywa się sytuację, w której do wycieku moczu dochodzi podczas odczuwania przez organizm silnego stresu. Nietrzymanie moczu i stres są ze sobą na tyle mocno skorelowane, że ciężko jest określić, czy to stres jest przyczyną popuszczenia czy odwrotnie. Faktem jest natomiast to, że osoby cierpiące na tego typu dolegliwość odczuwają niepokój niemal każdego dnia i w każdej sytuacji. Strach przed popuszczeniem jest na tyle silny, że stopniowo uniemożliwia kobietom normalne funkcjonowanie. Aby uniknąć kłopotliwej sytuacji, wiele z nich zaczyna wycofywać się z życia towarzyskiego. Całkowita izolacja i pozostawanie w ciągłym napięciu prowadzić mogą do znacznej utraty pewności siebie, a nawet depresji.
Dlaczego nietrzymanie moczu pojawia się w stresie?
Stres to reakcja organizmu na sytuacje, które zaburzają wewnętrzną równowagę organizmu. W niektórych przypadkach może to być motywatorem do działań, w innym – przyczyną wielu problemów zdrowotnych, zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Podczas odczuwania stresu, w organizmie zachodzi do wielu nagłych zmian. Często obserwuje się znacznie przyspieszony oddech, szybsze bicie serca czy nadmierną potliwość. Zdarza się również, że w wyniku stresu obserwuje się nadreaktywność pęcherza, której wynikiem jest popuszczenie moczu. Sytuacje tego typu najczęściej dotykają osoby, które borykają się z chorobami układu moczowego, a także mają problem z uzależnieniem od tytoniu czy alkoholu.
Nietrzymanie moczu w stresie – czy można wyleczyć?
Osoby, które obserwują u siebie nietrzymanie moczu, powinny jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza i opowiedzieć o swoim problemie. Należy pamiętać, że dolegliwość ta na pewno nie zmniejszy się, a tym bardziej nie ustąpi samoistnie. Niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Im zrobi się to wcześniej, tym istnieje większa szansa na całkowite pożegnanie się z problemem. Bagatelizowanie go może doprowadzić do znacznego pogłębienie się schorzenia.
Ze względu na silny związek stresu z inkontynencją, zdarza się, że nietrzymanie moczu ma podłoże psychologiczne. W takiej sytuacji warto poddać się terapii, której celem będzie nauka radzenia sobie ze stresem.
Jak zapobiec stresującej sytuacji związanej z nietrzymaniem moczu?
Proces leczenia inkontynencji może trwać nawet kilka miesięcy. Przez ten czas dobrze jest korzystać z różnego rodzaju produktów higienicznych, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Jednym z nich są tampony na nietrzymanie moczu URITAM. Innowacyjny projekt polskiej marki sprawdza się w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Tampony są niewyczuwalne i niewidoczne. Zapewniają maksymalny komfort, a także mogą być używane nawet do 12 godzin dziennie. Tampony na nietrzymanie moczu URITAM doskonale sprawdzą się w sytuacjach stresujących minimalizując ryzyko popuszczenia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.