Największe mity na temat nebulizacji – o tym warto wiedzieć?

Jedną z najstarszych metod leczenia schorzeń układu górnych i dolnych dróg oddechowych, jest aerozoloterapia. Terapia inhalacyjna to również jedna z najskuteczniejszych metod, jeżeli chodzi o małe dzieci. Natomiast nebulizacja to rodzaj inhalacji, w której chodzi o to, że przyjmuje się lek – a właściwie to wdycha się – w postaci mgiełki. Wyróżnia się trzy rodzaje nebulizatorów: membranowe, pneumatyczne oraz ultradźwiękowe. W zależności od tego, jakie dolegliwości nam towarzyszą, możemy zdecydować się, na któryś z nich.
Nebulizacja to skuteczna metoda, którą polecają nie tylko lekarze i farmaceuci. Duże znaczenie mają również opinie tych, którzy zdążyli już poznać działanie tych urządzeń. Co prawda aerozoloterapia jest skuteczna i bardzo wydajna, jednak wiele osób nie zna najważniejszych faktów na jej temat. Jakie są zatem największe mity na jej temat? Z tego artykułu dowiesz się trzech największych mitów, które zmienią Twoje postrzeganie nebulizacji.
MIT nr 1. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą korzystać z tego samego rodzaju nebulizatora
Pierwszym mitem – o którym dość dużo osób wciąż nie za bardzo pamięta – jest to, że wybór odpowiedniego nebulizatora, czy to dla dorosłego, czy dla dziecka, zależy od kilku czynników. Przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak: wielkość cząsteczek aerozolu, parametry techniczne, dodatkowe funkcje i zalety.
Najważniejsza jest tutaj wielkość cząsteczek – im mniejsze cząsteczki aerozolu, tym dalej w głąb układu oddechowego. Równie ważny jest także kompresor.
MIT nr 2. Bez względu na to, w jakim wieku jesteś, powinieneś używać maseczki
To prawda, że w przypadku bardzo małych dzieci nebulizacja będzie wymagała użycia maseczki – która to powinna ściśle przylegać do twarzy dziecka. Maseczka bowiem ułatwia podawanie leku niemowlakom, które to dość często protestują i wiercą się podczas terapii. Jednak w przypadku starszych dzieci i osób dorosłych wystarczy ustnik.
W przypadku maseczki po zabiegu konieczne jest dokładne przemycie twarzy oraz jamy ustnej, ponieważ lek może osadzać się na twarzy i w ustach właśnie, a to może prowadzić do stanów zapalnych.
MIT nr 3. Jeżeli nebulizacja trwa długo, to jest skuteczniejsza
Optymalny czas terapii inhalacyjnej w przypadku małego dziecka powinien wynosić od 3 do 5 minut, a w przypadku osoby dorosłej maksymalnie 10 minut. Skuteczność tej metody leczenia dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych zależy od kilku czynników – stężenia leku, objętości roztworu, rozcieńczanie roztworu oraz tego ile pieniędzy przeznaczyliśmy na dany sprzęt, dlatego, aby jej efektywność – przy zaledwie kilkominutowym użytkowaniu – nadal była wysoka, warto stosować większe stężenia leków.
Co dalej?
Nebulizacja jest bardzo dobrym sposobem na radzenie sobie z dolegliwościami towarzyszącymi przeziębieniu, alergii, smogowi i innym zanieczyszczeniom powietrza. Warto jednak dobrze zapoznać się z tym tematem, aby uniknąć wszelkich ewentualnych pomyłek i błędów. Wizyta u lekarza rodzinnego lub farmaceuty w wybranej aptece może pomóc rozwiać niektóre wątpliwości.
Pamiętajmy, aby w okresie wzmożonego ryzyka zachorowań na przeziębienie wybierać skuteczne metody, takie jak, np. nebulizacja właśnie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.