Nabiał – stały składnik w menu wielu Polaków

Każdy z nas wie, że sposób odżywiania powinien być jak najbardziej zindywidualizowany i dopasowany do potrzeb każdego organizmu. Nie sposób jednak zauważyć, że pewne produkty są niemal na stałe wpisane w nasze codzienne menu. Mowa choćby o nabiale, bez którego trudno wyobrazić sobie wiele znanych i lubianych dań.
Nabiał bardzo często pojawia się w naszych kuchniach, niezależnie od tego czy szykujemy posiłek dla kilkuletniego dziecka, nastolatka czy osoby dorosłej. Bardzo często jest on nie tylko dodatkiem do dań, ale też przekąską samą w sobie. Warto zastanowić się, co sprawia, że tak chętnie po niego sięgamy i co zrobić, jeśli okaże się, że nasz organizm nie radzi sobie z przyswajaniem tego produktu spożywczego?
Dlaczego warto jeść nabiał?
Nabiał jest bardzo popularny ze względu na swoją uniwersalność możemy go wykorzystywać do przygotowywania zup, dań wytrawnych, deserów i przekąsek. Ale to nie jedyna zaleta, jaka się z nim wiąże. Produkty z tej grupy są też bogate w wiele cennych witamin i minerałów, jak np.
- wapń, magnez, potas, cynk oraz
- witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B.
Aby nasz organizm otrzymał odpowiednią dawkę tych składników odżywczych, zaleca się spożywanie czterech porcji nabiału dziennie. Za porcję przyjmuje się zazwyczaj szklankę mleka, kefiru lub jogurtu. W przypadku śmietany lub mleka zagęszczonego – to pół szklanki. A jeśli chodzi o sery – to 2 plasterki sera żółtego lub średni plaster twarogu.
Alternatywa dla tradycyjnego nabiału
Już wiemy, że nabiał jest niezwykle ważny w naszej codziennej diecie i nie powinniśmy z niego rezygnować. Zdarza się jednak tak, że nasz organizm nie najlepiej reaguje na przetwory mleczne i po konsultacji lekarskiej niezbędne jest ich ograniczenie lub całkowita eliminacja. Co wtedy zrobić? Wówczas warto wybierać rozmaite produkty roślinne, które są doskonałą alternatywą. W takim przypadku:
- zamiast mleka sięgnij po napój roślinny (migdałowy, kokosowy, sojowy, owsiany, ryżowy),
- jogurt z mleka krowiego zastąp jogurtem kozim, owczym lub ich roślinnym odpowiednikiem,
- zamiast tradycyjnego sera żółtego wybierz “ser” wegański.
Dzięki tym produktom nawet osoby, które mają problem ze spożywaniem mleka i jego przetworów nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych dań. Wystarczy zamienić w nich zaledwie jeden składnik i znów cieszyć się ich smakiem. Tego typu asortyment znajdziemy dziś niemal w każdym sklepie, więc nie musimy obawiać się, że nowa dieta będzie uciążliwa lub wręcz niemożliwa do zastosowania.
Zanim jednak zdecydujemy się samodzielnie eliminować daną grupę żywności ze swojego menu, spróbujmy świadomie wybierać poszczególne produkty. Czytajmy składy, sprawdzajmy tabelę wartości odżywczych, testujmy smaki i słuchajmy naszego organizmu – w ten prosty sposób najlepiej opracujemy prosty, ale też właściwie zbilansowany sposób odżywiania dopasowany indywidualnie do naszych własnych potrzeb.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.