Na jakich stronach szukać ofert pracy?

Poszukiwanie pracy jest uważane za niełatwe zajęcie. Kompletowanie CV i innych dokumentów, przeszukiwanie ofert, pisanie listów motywacyjnych i udział w rozmowach o pracę – to wszystko może być i stresujące, i wyczerpujące.
Dlatego warto skorzystać ze wszystkich dostępnych opcji, które znacząco ułatwią proces szukania zatrudnienia. Co możemy zrobić, żeby szybciej znaleźć wymarzoną pracę? Ile czasu zajmie nam poszukiwanie?
Ile trwa szukanie pracy?
Przedłużający się czas szukania pracy może być źródłem dużego stresu, szczególnie jeśli straciliśmy poprzednią posadę i jesteśmy bezrobotni. Presja wynika oczywiście z konieczności zabezpieczenia środków do życia, ale niekiedy też z nacisku bliskich bądź wymagań, jakie sami sobie stawiamy. Stres w sytuacji poszukiwania pracy jest czymś naturalnym – warto jednak zastanowić się, czy działa na nas motywująco, czy też powoduje zniechęcenie. W mobilizacji sił pomoże dokładne zaplanowanie kolejnych kroków naszych poszukiwań. Osiąganie małych celów jeden po drugim pozwoli utrzymać dobrą kondycję psychiczną i pozytywnie podchodzić do kolejnych etapów rekrutacji.
Trudno określić, ile trwa szukanie pracy – czas ten różni się w zależności od wielu czynników, np. kondycji rynku pracy, branży, własnych predyspozycji zawodowych. Miejmy jednak świadomość, że na poszukiwanie musimy poświęcić zwykle co najmniej kilka tygodni, nie powinno ono także trwać dłużej niż kilka miesięcy.
W skróceniu czasu szukania zatrudnienia mogą pomóc:
- rejestracja w urzędzie pracy i skorzystanie z doradztwa zawodowego,
- zwrócenie się o pomoc do znajomych, rodziny,
- stworzenie atrakcyjnego, profesjonalnego CV, które zwraca uwagę rekrutera,
- systematyczne, najlepiej codzienne poświęcanie czasu na przeglądanie ofert, wysyłanie zgłoszeń, rozglądanie się po rynku.
Portal z ofertami pracy – jaki wybrać? Jak szukać?
Najwięcej ogłoszeń o pracę obecnie publikowanych jest w internecie – w bardzo różnych miejscach, np. bezpośrednio na stronach pracodawców, w mediach społecznościowych i różnego rodzaju portalach z ogłoszeniami, forach. Przyspieszymy proces poszukiwań, jeśli już na początku postawimy na portal pracy – czyli platformę przeznaczoną ściśle do rekrutacji. W Polsce funkcjonuje ich kilka, czym się kierować w czasie wyboru najlepszego portalu pracy?
Portal z ogłoszeniami o pracę powinien być:
- popularny – czyli dawać dostęp do bardzo wielu ofert,
- bezpieczny – publikowane ogłoszenia powinny być weryfikowane przez ekspertów rynku pracy, portal musi także gwarantować bezpieczeństwo przekazywanych danych osobowych, dokumentów rekrutacyjnych,
- łatwy w obsłudze,
- darmowy – kandydat nie powinien ponosić żadnych kosztów związanych z braniem udziału w rekrutacji,
- funkcjonalny – dobry portal pracy udostępnia użytkownikom narzędzia np. do tworzenia CV, job alert i inne,
- powinien ten umożliwiać filtrowanie ofert – np. pod względem stanowiska, miejsca zatrudnienia, czasu publikacji ogłoszenia i innych kryteriów.
Portalem, który spełnia te wymagania, jest np. praca.pl. Platforma ta ma kilka dodatkowych zalet, na przykład pozwala na filtrowanie ofert pracy zdalnej oraz rekrutacji prowadzonych zdalnie. Co więcej, w zakładce Pracodawcy znajdziemy informacje dotyczące firm prowadzących rekrutacje, co może być pomocne zarówno na etapie selekcji ogłoszeń, jak i w czasie przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto również sprawdzić zakładkę Kariera i rozwój – publikowane są tam artykuły i newsy dotyczące kondycji polskiego rynku pracy, praw pracowników, obowiązków służbowych na poszczególnych stanowiskach, higieny i bezpieczeństwa pracy itp.
Żeby zobaczyć ogłoszenia, nie musimy zakładać konta na praca.pl, niemniej warto to zrobić. Po rejestracji mamy możliwość wysyłania zgłoszeń do pracodawcy z poziomu portalu, co znacząco przyspiesza cały proces.
Warto skorzystać z najlepszych dostępnych na rynku narzędzi przyspieszających poszukiwanie etatu. Profesjonalny portal pracy z całą pewnością do takich należy. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim zachowajmy otwartą głowę i myślmy pozytywnie – powodzenia!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany