Moja woda – jak uzyskać dofinansowanie?

Polska należy do grupy krajów, w których wbrew pozorom, stan ogólny zasobów wodnych nie jest zbyt optymistyczny. Na jednego człowieka przypada około 1600 m3 wody rocznie, co sprawia, że sytuacja Polski jest nieznacznie lepsza niż Egiptu. Daje nam to jedno z ostatnich miejsc na liście państw europejskich. Dlatego też powinniśmy nauczyć się odpowiednio i racjonalnie korzystać z wody. Opanować umiejętność szacowania i oszczędzania jej. W celu zapobiegania rozwijaniu się tego problemu, należy szukać odpowiednich metod i alternatyw. Z pomocą przychodzi pomysł gromadzenia i ponownego używania deszczówki, oraz wody roztopowej na działce.
Program Moja woda
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację narodził się pomysł na stworzenie programu „Moja woda”. Ma on na celu zwiększanie zasobów wody przez gromadzenie wód opadowych i roztopowych na terenach naszych działek przydomowych. Wykorzystuje się w tym celu instalacje zbierania i rozprowadzania wody opadowej i roztopowej na działce, dzięki czemu nie są one odprowadzane do kanalizacji bytowo-gospodarczej, czy deszczowej, rowów odwadniających, a także na sąsiednie tereny, ulice, place. Pozwala to na racjonalne odkładanie zapasów wody.
Warunki uzyskania dofinansowania
O omawiane dofinansowanie mogą ubiegać się głównie:
- właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych,
- właściciele i współwłaściciele domów w zabudowie szeregowej,
- właściciele i współwłaściciele domów w zabudowie grupowej albo bliźniaczej.
Podkreślenia wymaga fakt, że program ten będzie realizowany w latach 2020-2024. Koszty jakie będziemy kwalifikować do programu możemy liczyć od 1 czerwca 2020 r. do 30 czerwca 2024 r. Środki finansowe z tytułu tego programu będą wypłacane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do dnia 31 grudnia 2024. Samą umowę będziemy mogli podpisać do 30 czerwca 2024. Warto pamiętać o tych datach. Budżet jaki został przeznaczony na realizacją tego przedsięwzięcia wynosi 100 000 000 zł. Oznacza to, że w ramach tego programu wykonanych zostanie blisko 20 000 instalacji służących do rozsądnego gromadzenia wody. Biorąc pod uwagę przedstawione fakty, należy pamiętać, że:
- wysokość jednej dotacji to około 5000 zł,
- okres trwałości inwestycji powinien być określony na czas minimum 3 lat od daty jej zakończenia,
- wysokość jednej dotacji powinna stanowić maksymalnie do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji i jej montażu,
- osoby, które uzyskają to dofinansowanie powinny przechowywać związaną z nim kompletną dokumentację.
Jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu Moja woda?
Jeśli wiemy już jakie warunki należy spełnić i o czym pamiętać, by uzyskać dofinansowanie, o którym mowa, warto także wiedzieć jakie kroki należy podjąć, by je otrzymać.
Od 1 lipca 2020 roku można składać wnioski w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy wybrać placówkę odpowiednią względem naszego miejsca zamieszkania. Następnie składamy wniosek. Możemy to zrobić korzystając z formularza dostępnego razem z instrukcją w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie. Aby to zrobić musimy założyć własne konto i zalogować się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatnim krokiem jest wypełnienie wniosku, a także, co ważne, poświadczenie go za pomocą podpisu elektronicznego. W sytuacji kiedy nie posiadamy wspomnianego podpisu elektronicznego, powinniśmy wypełnić wniosek elektronicznie, a dodatkowo także wysłać pocztą wypełniony formularz na adres odpowiedniego dla nas miejscowo WFOŚiGW. Wniosek taki pobieramy ze strony Generatora Wniosków o Dofinansowanie, należy zwrócić uwagę, czy na pierwszej jego stronie widnieje kod kreskowy. Ponadto do tego wniosku załączamy podpisane przez nas oświadczenie (lub przez osobę nas reprezentującą).
Pamiętajmy, że o omawiane dofinansowanie może starać się tylko osoba fizyczna, która faktycznie jest właścicielem nieruchomości, której dotyczy montaż instalacji. Jak widać, procedury jakie należy wykonać w celu otrzymania dofinansowania w ramach programu „Moja woda” są dość proste i nie wymagają wychodzenia z domu, jeśli posiadamy elektroniczny podpis. Warto się pośpieszyć i złożyć wniosek, abyśmy mogli wszyscy w przyszłości cieszyć się zasobami zgromadzonej wody i nie martwić o to, że jej zabraknie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany