Malowanie dachu – inwestycja w jakość i bezpieczeństwo

Narażenie na działanie czynników zewnętrznych to nieuniknione ryzyko uszkodzeń i utraty walorów dekoracyjnych. W takiej sytuacji może się okazać niezbędna wymiana dachu lub jego pomalowanie. Dlaczego warto postawić na malowanie zamiast wydawać duże pieniądze na wymianę?
Funkcje dachu
Dach spełnia ważne funkcje. Jest to element odpowiedzialny za ochronę całej konstrukcji budynku, a także poszczególnych warstw poszycia. Zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych, ucieczką ciepła oraz zawilgoceniem wnętrz. Pokrycie dachowe ma także walory estetyczne. Kolor, rodzaj dachówki i kształt dachu decydują o tym, jak finalnie będzie się prezentował budynek.
Wymiana dachu – nie zawsze konieczna
Każdy dach wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych, impregnacji oraz prawidłowej pielęgnacji. Jest bowiem nieustannie narażony na działanie warunków atmosferycznych oraz zanieczyszczeń. Dbałość o pokrycie dachowe pozwala uniknąć poważnych uszkodzeń, a co za tym idzie wymiany całego dachu, która jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem.
Jeśli na dachu zaczynają się pojawiać niewielkie uszkodzenia lub kolor wyblakł i całość przestaje być estetyczna, zalecanym rozwiązaniem jest pomalowanie dachu. Dzięki temu może on odzyskać swój dawny blask, ponadto staje się właściwie zabezpieczony i jest w stanie przetrwać kolejne lata intensywnej eksploatacji.
Ważne kwestie dotyczące malowania dachu
Do pomalowania dachu służy farba dobrana do rodzaju zastosowanego podłoża. Innego produktu wymaga dach z blachy czy dachówki ceramicznej. Zanim jednak udamy się do sklepu po farbę lub zlecimy realizację malowania specjalistom, potrzeba będzie oszacować powierzchnię dachu.
Do obliczenia powierzchni dachu wystarczy znajomość podstawowych wzorów matematycznych. Należy więc uwzględnić kształt pokrycia, ale i jego rodzaj. Najprościej oblicza się powierzchnię dachu z blachy płaskiej. W przypadku blachy trapezowej dodatkowo trzeba uwzględnić wysokość blachy.
Jeśli zaś na pokrycie posłużyła blacha falista bądź dachówki, oblicza się jedynie powierzchnię dachu na podstawie tego samego wzoru, co w przypadku dachu z blachy płaskiej, a do tego trzeba dodać 20% wartości wyniku końcowego. Szczegółowy sposób obliczania powierzchni danego pokrycia podaje Blog grupy Biotop.
Przygotowanie do malowania
O efektach końcowych decyduje zarówno dobór podkładu i farby przeznaczonych do dachu z konkretnego materiału, jak i właściwe przygotowanie podłoża. Jakie czynności są niezbędne?
- wymiana uszkodzonych elementów dachu, np. dachówek;
- dokładne oczyszczenie podłoża z zabrudzeń;
- odtłuszczenie;
- usunięcie ognisk korozji;
- usunięcie mchu, grzybów czy alg – w tym przypadku warto postawić na profesjonalne usługi renowacji. Na początek polecamy zapoznać się z artykułami na stronie https://www.grupabiotop.pl/kategoria/renowacja-dachowki/. Pozwolą one uzyskać odpowiedź na wszystkie najważniejsze problemy, związane z renowacją dachu.
Po przemalowaniu dachu podlega on impregnacji, która dodatkowo zabezpiecza całe pokrycie i nadaje mu dużej trwałości oraz odporności na działanie czynników zewnętrznych.
Malowanie samodzielnie czy z firmą?
Samodzielne realizacje są na pewno satysfakcjonujące, ale w przypadku tak dużych i złożonych projektów, jak malowanie dachu, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Niewłaściwe przygotowanie podłoża do malowania i źle dobrane produkty to prosty krok do nieodwracalnego uszkodzenia dachu i narażenia się na konieczność drogiej wymiany pokrycia. Ponadto praca na wysokości wymaga doświadczenia i uprawnień, aby przeprowadzić ją bezpiecznie.
Decydując się na współpracę z profesjonalistami i ofertę, którą posiada Grupa Biotop, można być pewnym sprawnie i prawidłowo przeprowadzonego malowania dachu, który znów będzie wizytówką domu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany