Kurtka puchowa – czy tylko na zimę?

Kurtka puchowa to element garderoby, który większości z nas kojarzy się z zimą. W Polsce upalnych dni jest jednak niewiele, a w Tatrach czy na Babiej Górze śnieg nie dziwi nikogo nawet w maju czy sierpniu (sic!). Po odzież puchową w wydaniu light miłośnicy aktywności outdoorowych sięgają więc chętnie przez cały rok, nawet latem w chłodniejsze noce. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są zalety puchu i dlaczego warto zainwestować w dobrą kurtkę puchową wiosenną.
Kurtka puchowa na kapryśną pogodę w Polsce
Ciepłe noce w Polsce zdarzają się rzadko, a na wybrzeżu czy w górach słupek rtęci potrafi spaść niepokojąco nisko nawet w letnie dni. Do plecaka czy walizki na wyjazd warto więc dorzucić coś na wypadek chłodów, niezależnie od tego, czy wybierasz się na wczasy nad morzem, biwak w lesie czy trekking po górach. Grubej, ekspedycyjnej puchówki w cieplejsze miesiące z szafy wyciągać nie warto, gdyż jej założenie grozi przegrzaniem. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku kurtki puchowej w wersji light. Unikalne właściwości tego typu odzieży sprawiają, że w naszym klimacie idealnie sprawdza się przez cały rok. W cieplejsze miesiące można ją nosić jako odzież wierzchnią, z kolei zimą jako warstwę docieplającą. Z tego powodu cienką kurtkę puchową nazywa się również puchowym swetrem.
Kurtka puchowa – dlaczego warto?
Naturalny puch to ocieplina bezkonkurencyjna – naukowcom do dziś nie udało się opracować syntetyków o podobnych parametrach. Drobniutkie, kuliste piórka, rosnące tuż przy skórze kaczek i gęsi, posiadają trójwymiarową strukturę i to właśnie ona odpowiada za ich właściwości termoizolacyjne. Sprężyste drobinki gromadzą dużą ilość powietrza, które jest świetnym izolatorem. Kurtka puchowa nie grzeje więc, a zatrzymuje przy skórze ciepło produkowane przez organizm.
Pewnie zastanawiasz się, czy warto stosować tak dobrą ocieplinę w kurtkach puchowych wiosennych, letnich czy jesiennych. Może lepiej wykorzystać ją do produkcji modeli typowo zimowych? Okazuje się, że warto i to z kilku powodów. Przede wszystkim tego typu ubrania są bardzo lekkie, więc noszone w plecaku nie nadwyrężają pleców w trakcie marszu. Wystarczy niewielka ilość dobrego jakościowo puchu, a chłód przestaje być straszny – lekkie modele przejściowe mogą ważyć niecałe 300 g, zapewniając komfort cieplny w przedziale od kilku kresek poniżej zera do około 15°C. Nie bez znaczenia są również doskonałe właściwości kompresyjne. Puchową kurtkę wiosenną można spakować do niewielkiego woreczka, który bez problemu zmieści się w każdym plecaku i torbie, a nawet kieszeni.
Jak wybrać kurtkę puchową?
Wybierając kurtkę puchową, śpiwór i każdy inny produkt z naturalną ociepliną, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Ważna jest przede wszystkim sprężystość wypełnienia, której jednostką są cale sześcienne na uncję (cui lub cuin). Im wartość wyższa, tym lepiej – większa ilość powietrza zatrzymanego między drobinami oznacza lepsze właściwości izolacyjne. Najwyższej jakości puch charakteryzuje się loftem 900 cuin, ale na wiosnę czy lato wystarczy szukać kurtki z wypełnieniem w przedziale 600–750 cuin. Kolejny istotny parametr to stosunek puchu do pierza. Ocieplina zawsze posiada pewną domieszkę pierza, czyli większych piórek o nieco gorszych właściwościach. Im jest go mniej, tym lepiej, ale proces oczyszczania jest czasochłonny i kosztowny, więc przekłada się na wyższą cenę produktu końcowego. Przykładowo oznaczenie 90/10 oznacza, że aż 90% wypełnienia stanowi puch, a tylko 10% pierze.
Polecane kurtki puchowe marki Pajak
Pajak to polski producent wysokiej jakości produktów puchowych, po które sięgają najlepsi alpiniści i himalaiści. Firma ma w swojej ofercie również śpiwory i kurtki dla osób, które do aktywności outdoorowych podchodzą nieco mniej profesjonalnie. Model Phantom to wyjątkowo lekka kurtka puchowa o ergonomicznym kroju. Ma regulowany kaptur i poręczne kieszenie, a po kompresji mieści się w niedużym, litrowym woreczku. Zastosowano w niej wypełnienie z najwyższej jakości puchu gęsiego o sprężystości 750 cuin. Kurtka Phantom dostępna jest w wydaniu damskim i męskim. Znajdziesz ją na stronie producenta pajaksport.pl.
Źródło zdjęć: pajaksport.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.