Książki na leniwe popoludnia

W szerokiej ofercie rynku wydawniczego trudno czasem na coś się zdecydować. Poniżej znajdziecie wybór literatury idealnej na leniwe popołudnia z książką.
Panoramiczna powieść z historią w tle
Lesley Lokko ma ugruntowaną pozycję na rynku literatury kobiecej. Jej książki to idealne propozycje dla osób, które lubią powieści o kobietach – dla kobiet, ale napisane znakomitym językiem i wybiegające daleko poza gatunek „komedia romantyczna”. U Lokko schemat jest zazwyczaj podobny – jej powieści to historie panoramiczne, gdzie w różny sposób splatają się historie kilku wyrazistych, charakternych bohaterek. Tym razem autorka serwuje nam powieść historyczną i w tym nowym dla siebie gatunku świetnie się odnajduje. Życie głównej bohaterki wywraca do góry nogami wybuch wojny. Kiedy w przededniu II wojny światowej jej siostra wychodzi za wpływowego Niemca, w rodzinie następuje rozłam. Życie w Chalfont Hall odchodzi do zamierzchłej przeszłości. Książka to piękny portret silnych kobiet, które walczyły o swoją pozycję w świecie rządzonym przez mężczyzn.
Trochę magii
Dobrze czyta się książki „magiczne”, które pomagają się oderwać na chwilę od rzeczywistości. W tej kategorii na wyróżnienie zasługują dwa tomy (trzeci na razie nie ukazał się w Polsce) magicznej sagi Alice Hoffman. Jeśli pamiętacie sprzed lat film „Totalna magia” z Sandrą Bullock i Nicole Kidman, skojarzycie od razu książkę o tym samym tytule. Opowiada ona historię sióstr Owens, na rodzie których ciąży klątwa – mężczyźni, w których się one zakochują, marnie kończą. Po latach od ekranizacji powieści autorka postanowiła napisać jej prequel, będący w opinii wielu recenzentów jeszcze ciekawszą propozycją. W „Zasadach magii” poznajemy lepiej ciotki sióstr i odkrywamy historię ich lat młodości. Na horyzoncie pojawia się także wuj, nieobecny w „Totalnej magii”. „Zasady magii” to piękna książka o stracie, miłości oraz o tolerancji. Nawet jeśli nie jesteście fanami typowej fantastyki, te powieści przypadną Wam do gustu – magia osadzona jest w „naszym” świecie. Książki warto czytać w kolejności odwrotnej do kolejności ich wydawania, można też traktować je jak dwie oddzielne opowieści.
Powieść o pszczołach i miłości
Cristina Caboni o miodzie pisze tak, że chciałoby się od razu spałaszować całą baryłkę. Książka „Strażniczka miodu i pszczół” to historia Angelici, dziewczyny, która nigdzie nie zapuściła korzeni. Jako wędrowna pszczelarka przemieszcza się z miejsca na miejsce, odwiedzając hodowle i pomagając pszczelarzom usprawnić pracę uli. Okazuje się, że musi wrócić na rodzinną Sardynię, do domu, który był jej oazą w dzieciństwie. Czy na malowniczej wyspie odnajdzie szczęście i miłość? Na horyzoncie pojawia się dawno niewidziany przyjaciel… Powieść Caboni to niezwykle plastyczny opis małego włoskiego miasteczka, które buzuje aromatami i smakami lata. Lekka powieść z przesłaniem idealnie sprawdzi się na leniwe popołudnia.
W rytmie rocka
Jedną z ciekawszych pozycji jest „Daisy Jones & The Six” Taylor Jenkins Reid. Powieść ma ciekawą formę – stanowi zapis wypowiedzi członków zespołu, tak barwny i rzeczywisty, że aż trudno uwierzyć, że książka to wyłącznie fikcja literacka. Porywająca historia oddaje klimat lat 70-tych, ze wszystkimi ich blaskami i cieniami. Osią wydarzeń jest ostatni koncert zespołu – dlaczego grupa będąca na szczycie rozpadła się z dnia na dzień? Warto zajrzeć do książki, żeby się przekonać. Powieść wciąga bez reszty. Miłym dodatkiem są teksty piosenek „napisanych” przez członków zespołu, które pozwalają lepiej wczuć się w fabułę książki.
Literatury warto szukać w lokalnych księgarniach, wiele z nich prowadzi sprzedaż online, na przykład na Allegro. Na portalu znajdziemy też wiele książek sprzedawanych przez indywidualnych sprzedawców. Warto zaopatrzyć się w kilka pozycji i z kubkiem ulubionej herbaty zawinąć się w ciepły koc i czytać.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany