Kreatyna – czy powinien ją suplementować każdy bywalec siłowni?

Kreatyna to cieszący się ogromną popularnością suplement diety, po który sięga wielu bywalców siłowni. Ma to związek z faktem, iż kreatyna pozwala m.in. na zwiększenie wytrzymałości, poprawę wydolności organizmu, a także szybszy przyrost masy mięśniowej. Czy powinien ją suplementować każdy bywalec siłowni? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Kreatyna to cieszący się ogromną popularnością suplement diety, po który sięga wielu bywalców siłowni. Ma to związek z faktem, iż kreatyna pozwala m.in. na zwiększenie wytrzymałości, poprawę wydolności organizmu, a także szybszy przyrost masy mięśniowej.
Początkujący mogą być zdezorientowani, gdy zorientują się, iż mogą dokonać zakupu jednego z kilku rodzajów kreatyny, wśród których plasuje się m.in. monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, kre-alkalyn, cytrynian oraz staki i matrixy kreatynowe.
Monohydrat kreatyny będzie najlepszym wyborem dla początkujących
Pierwszym wyborem osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia kreatyną powinien być monohydrat kreatyny, który jest popularny, a zarazem niedrogi. Warto zauważyć, iż monohydrat charakteryzuje się wysoką biodostępnością. Istotne znaczenie ma to, aby zadbać o odpowiednie dawkowanie monohydratu kreatyny. W przypadku stałej suplementacji na 1 kilogram masy ciała powinno przypadać od 0,03 do 0,05 g kreatyny, natomiast, gdy decydujemy się na przeprowadzenie cyklu kreatynowego możemy dostarczać organizmowi od 5 do 10 gramów kreatyny przez okres maksymalnie 2 tygodni.
Alternatywne dla monohydratu formy kreatyny
Podstawową alternatywę dla monohydratu stanowi jabłczan kreatyny. Podstawową różnicę w stosunku do monohydratu stanowi budowa tego suplementu, a także sposób działania. W wypadku jabłczanu kreatyny możemy odnotować większe korzyści, gdy postanowimy zastosować go podczas redukcji, a jednocześnie nie chcemy zatrzymywać wody w organizmie, do czego doprowadza monowodzian kreatyny. Na korzyść jabłczanu przemawia jego stopniowe, rozłożone w czasie działanie, natomiast delikatnym minusem jest wyższa cena.
Inne rodzaje kreatyny
Kreatyna występuje również w formie kre-alkalyn, cytrynianu kreatyny, staków i mixów. To rodzaje kreatyny, które na przestrzeni lat nie zdobyły tak ogromnego uznania, jak ma to miejsce w wypadku monohydratu i jabłczanu, co pozwala wyciągnąć jasne wnioski, że stanowią one zdecydowanie najlepszy wybór gwarantując doskonały stosunek ceny do jakości, a także osiąganych efektów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.