Kotwa chemiczna- czym jest, rodzaje i zastosowanie

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż mocowanie z zastosowaniem kotwy chemicznej składa się z trzech elementów takich jak:
- Podłoże– co istotne, może mieć ono dowolną formę, bowiem każda z obecnie produkowanych kotew projektowana jest w odniesieniu do konkretnego rodzaju podłoża. O czym warto pamiętać, to zwłaszcza spoistość i struktura, gdyż są to jedne z najważniejszych czynników.
- Żywica– wprowadza się ją do wcześniej przygotowanego już otworu, aczkolwiek należy pamiętać, aby był on odpowiednio oczyszczony. Czy wiesz, że żywica nie zwiększa swojej objętości? Bowiem nie oddziałuje ona bezpośrednio na podłoże.
- Trzpień– jest to element stanowiący podstawę do mocowania poszczególnych elementów nośnych, warto dodać, iż trzpienie powinny mieć specjalnie gwintowaną fakturę, która umożliwia znacznie większą przyczepność do podłoża.
Podstawową zasadą działania kotwy chemicznej jest tzw. siła adhezji, która wynika z łączenia się dwóch materiałów: żywicy i podłoża. Powinieneś wiedzieć, iż kotwy chemiczne nie generują naprężeń, przez co mogą być stosowane w różnych strukturach ściennych a nawet przy samych krawędziach podłoża. Należy zaznaczyć, iż środek chemiczny który jest niezbędny podczas procesu kotwienia chemicznego to utwardzacz, dzięki jego zastosowaniu reakcja adhezji jest o wiele szybsza!
Rodzaje kotew chemicznych
Kotwy chemiczne można podzielić na dwa rodzaje takie jak:
- kotwy, które wykorzystują żywice niekatalityczne oraz utwardzacz- przede wszystkim są to produkty poliestrowe, winyloestrowe oraz epoksydowo- akrylowe. Co istotne, w tym przypadku reakcja łączenia jest uwarunkowana obecnością katalizatora oraz żywicy w dowolnej ilości
- kotwy, które wykorzystują żywice niekatalityczne oraz utwardzacz- są to produkty, w których utwardzanie zachodzi tylko w sytuacji, gdy zmiesza się ze sobą takie same ilości żywicy i katalizatora.
Kotwy chemiczne i ich zastosowanie
Kotwy chemiczne znane są już od bardzo wielu lat, posiadają bardzo szerokie zastosowanie między innymi: przy remontach starych domów gdzie występuje zniszczone podłoże, podczas budowy nowych domów, w trakcie napraw otworów z których wcześniej kotwy zostały wyrwane. Kotwy wykorzystuje się także w trakcie realizacji wszelkich prac remontowych o różnym charakterze, oraz podczas mocowania przedmiotów a także do montażu elementów zewnętrznych. Warto dodać, iż kotwy chemiczne powinno się stosować w takich miejscach, które powinny zapewniać bezpieczne i stabilne mocowania oraz uchwyty.
Zalety zastosowania kotew chemicznych
Zastosowanie kotew chemicznych niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, wśród których można wymienić miedzy innymi:
- duża nośność
- wysoki stopień integracji mocowania
- zabezpieczenie przed działaniem wody i różnicy temperatur
- brak występowania naprężeń
- brak konieczności wywiercania bardzo głębokich otworów
- oraz wiele innych.
Ile kosztuje kotwa chemiczna?
Jeśli chodzi o koszt kotwy chemicznej wygląda on następująco: w przypadku pojedynczego pojemnika 0,33 l to koszt około 120 złotych, natomiast pojemnik o pojemności 0,5 l kosztuje średnio 180 złotych. Warto mieć jednak na uwadze, że zużycie żywicy jest uzależnione przede wszystkim od grubości danego odwiertu oraz jego głębokości i spoistości materiału w którym został wykonany. Pamiętaj, jeśli zależy Ci na żywicy przeznaczonej do dużej powierzchni zaleca się aby zainwestować przynajmniej 150 złotych, bowiem niższy koszt wiąże się również niższą trwałością!
Kotwa chemiczna to świetna alternatywa dla obecnych, standardowych rozwiązań przede wszystkim ze względu na materiał wykonania oraz brak negatywnego oddziaływania na otoczenie!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany