Kosmetyki naturalne czy konwencjonalne – jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Coraz częściej słyszy się o kosmetykach naturalnych. Jednak nie każdy wie, co tak właściwie kryje się pod tą nazwą. Można zauważyć, że często pod tą nazwą sprzedawane są kosmetyki, które wbrew pozorom wcale na nią nie zasługują. Porównajmy oba te rodzaje kosmetyków i zastanówmy się, jak działają i na czym polegają różnice pomiędzy nimi.
Bezpieczne dla środowiska
Kosmetyki naturalne zgodnie z definicją powinny być aż w 98% skomponowane ze składników pochodzenia naturalnego. Niektóre źródła podają, że aż 70% z nich powinno pochodzić z upraw bio. W przypadku kosmetyków konwencjonalnych nie ma mowy, co do ograniczeń w ich składzie. Na dobrą sprawę, mogą być sprzedawane produkty, które w ogóle nie zawierają naturalnych składników. Oznacza to, że są one produkowane bez poszanowania dla środowiska. Takie kosmetyki stanowią zagrożenie dla przyrody, bo przedostają się do wody i zanieczyszczają ją. Do tego też dochodzi kwestia wykorzystywania nieodnawialnych zapasów oraz sięganie wyłącznie po produkty otrzymywane na drodze energochłonnej syntezy chemicznej. Alternatywą dla takich kosmetyków są produkty naturalne. Wiele z nich otrzymywane jest w skutek procesów, które można odtworzyć nawet w domowej kuchni. Co za tym idzie, do produkcji kosmetyków wykorzystywane są substancje, które są pozbawione sztucznych i kontrowersyjnych dodatków. Są to kosmetyki bez parabenów, silikonów, parafin, SLS i innych składników potencjalnie drażniących. Jak łatwo się domyślić, skoro kosmetyk jest przyjazny środowisku, to jest on też dużo bardziej przyjazny zdrowiu człowieka. Jego cząsteczki są wchłaniane przez skórę, więc to, co znajduje się w kosmetyku, ma ogromne znaczenie.
Zdecydowanie bardziej delikatne
Kosmetyki naturalne, również te od Element Cosmetics, nie zawierają silnych konserwantów. To substancje chemiczne, więc nie mogą one znaleźć się w składzie prawdziwego naturalnego preparatu. Stąd też oczywiste jest to, że kosmetyki naturalne są bardziej delikatne, niż te konwencjonalne. Wymagają one przechowywania w odpowiednich warunkach np. w lodówce. Czasami też trzeba zużyć je w krótkim czasie po otwarciu opakowań. Takie kosmetyki są dużo bardziej podatne na utratę jakości w czasie. Nie ma w tym nic dziwnego. Jedzenie też się psuje, jeśli zbyt długo jest otwarte. W tym wypadku trzeba zaznaczyć, że krótki termin ważności jest zaletą. To właśnie dowód na naturalny i przyjazny środowisku skład.
Zdecydowane działanie
Na każdym kroku warto podkreślać, że kosmetyki naturalne wcale nie mają słabszego działania, niż konwencjonalne. Wprawdzie są one skomponowane z naturalnych składników, ale wcale nie oznacza to, że działają one gorzej niż sztuczne substancje. Warto pamiętać, że kiedyś pielęgnacja opierała się wyłącznie na zastosowaniu naturalnych elementów, a i tak sprawdzała się w praktyce, a jej użytkownicy byli zadowoleni. Nowoczesne podejście do życia każe wrócić do tych dobrych praktyk, które przez wiele lat się sprawdzały i które cieszyły się tak dużym zaufaniem. Obecnie znów wracają one do łask i świadomi konsumenci wiedzą, dlaczego je wybierają.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.