Kiedy i jak myć elewację domu?

Niestety brud osadzający się na elewacji domu nie jest estetyczny. Pewnie już zdążyłeś się o tym przekonać. Jeśli Twój dom wymaga wyczyszczenia, koniecznie przeczytaj. Dowiesz się, kiedy i jak myć elewację.
Kiedy najlepiej myć elewację domu?
Niezależnie od tego, z jakiego materiału zbudowany jest Twój dom, co kilka lat powinieneś wyczyścić elewację. Naturalnie wiele zależy też od tego, jak bardzo zabrudzony jest budynek. Jeśli jest on usytuowany w pobliżu ruchliwej drogi, lasu lub zakładu przemysłowego, jego elewację będziesz musiał czyścić o wiele częściej.
Na stopień zabrudzenia domu ma także wpływ to, z jakiego materiału został on zbudowany. Najmniej odporne na pleśnie i glony są tynki mineralne. Tynki silikatowe, silikonowe i akrylowe cechuje mniejsza nasiąkliwość i tym samym mniejsza podatność na zabrudzenia. W tynkach typu kornik (o strukturze porowatej) lub osadzać się brud. O wiele gładsze są tynki typu baranek lub te kamyczkowe.
Najlepszą porą na mycie elewacji jest wiosna, kiedy mrozy odejdą w zapomnienie, a ciepły wiatr szybko osuszy mokry budynek.
Jeśli Twój dom jest mocno zabrudzony i wiesz, że sam sobie nie poradzisz z jego czyszczeniem, zdecyduj się na profesjonalną ekipę.
Jak myć elewacje z tynku?
Szare i brązowe zabrudzenia na elewacji z tynku najlepiej jest usunąć za pomocą wody i myjki ciśnieniowej. Pod żadnym pozorem nie szoruj tynków mineralnych – ich delikatną strukturę łatwo jest uszkodzić.
Pamiętaj o tym, że woda zmyje tylko niewielkie zabrudzenia, natomiast z tym większymi poradzą sobie profesjonalne środki.
Jeśli źle dopasujesz temperaturę mycia i odległość urządzenia od tynku, możesz tylko go zniszczyć, przyczyniając się do pęknięć. Drobne zabrudzenia usunie myjka ciśnieniowa o ciśnieniu 120 barów. Do mocniejszych zabrudzeń, wybierz inny model.
Jeśli plamy są wyjątkowo trudne do usunięcia, skorzystaj ze specjalistycznych środków. Kiedy używasz detergentów, nie zapomnij ich potem dokładnie spłukać z powierzchni ściany.
Zadbaj o to, aby nie było zbytniej różnicy między temperaturą otoczenia a temperaturą wody – zbyt duża może spowodować pękanie tynku.
Jak usunąć glony, mchy i porosty z elewacji?
Osadzające się na powierzchni budynku glony, mchy i porosty to prawdziwa zmora właścicieli. Musisz wiedzieć, że nie pozbędziesz się ich zwykłą wodą pod ciśnieniem.
Największe skupiska glonów, mchów i porostów usuń, stosując szczotkowanie. Potem umyj elewację wodą z detergentem dedykowanym danemu tynkowi.
Kolejny etap to użycie środków biobójczych, które pozwolą odkazić elewację. Aby zapobiec osadzaniu się zielonego nalotu, warto zastosować bezbarwny impregnat lub po prostu pomalować elewacje farbą z dodatkiem biocydów.
Mycie elewacji ceglanej
Wraz z upływem czasu cegły się brudzą, a ich spoiny kruszą. Częstym widokiem na cegle są wykwity. Nie są to typowe zabrudzenia, ale wynik struktury muru. Wnikająca w niego wilgoć powoduje powstawanie zacieków solnych zwanych właśnie wykwitami.
Elewację ze zwykłej cegły umyjesz wodą lub wodą pod ciśnieniem. Możesz też użyć średnio twardej ryżowej szczotki. Nalot usuniesz za pomocą środka dezynfekującego lub biobójczego.
Do mycia elewacji z cegły często stosuje się specjalistyczne preparaty. Czyszczenie chemiczne zaczynaj zawsze od dołu ściany.
Popularnym sposobem czyszczenia elewacji ceglanej jest piaskowanie. Tego ostatniego nie wykonasz samodzielnie, konieczna będzie ekipa fachowców.
Na klinkierze często pojawiają się wspomniane już wykwity. Usuniesz je na sucho, wykorzystując miękką szczotkę. Pamiętaj, aby na mokro pozbywać się tylko pozostałości. Możesz też zastosować specjalne środki do czyszczenia klinkieru. Po zakończeniu mycia, elewację dobrze jest zaimpregnować.
Jak widzisz, proces mycia elewacji jest czasochłonny, jednak warto regularnie czyścić powierzchnię budynku. Zadbany dom jest estetyczny i nawet mimo wieku wygląda jak nowy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany