Jakie są różnice między środkami biobójczymi i antybakteryjnymi?

W czasie pandemii COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na wszelkie środki do dezynfekcji. W obawie przed wirusem zaczęliśmy dezynfekować swoje domy, samochody, miejsca pracy, ale przede wszystkim dłonie. W mgnieniu oka na rynku pojawiły się setki produktów biobójczych (preparatów do dezynfekcji) i antybakteryjnych, ale czy one się w zasadzie różnią?
Wiele mówią nam same nazwy, ponieważ środki biobójcze z założenia mają zabijać grupy bakterii, wirusów, grzybów oraz prątków. Z kolei środki antybakteryjne niekoniecznie muszą permanentnie zwalczać bakterie, mogą je neutralizować jedynie częściowo.
Tutaj najważniejsze, aby sprawdzić, z jakim produktem mamy do czynienia. Prawdziwe preparaty do dezynfekcji są zarejestrowane jako środki biobójcze, co powinno być oznaczone na etykiecie i potwierdzone specjalnym numerem pozwolenia na obrót. Z kolei środki antybakteryjne zazwyczaj są klasyfikowane jako zwykłe kosmetyki.
Etykieta to tak naprawdę najważniejsze źródło informacji na ten temat. Kiedy staniemy przed półką w sklepie, musimy porównać skład dostępnych środków. Te o charakterze biobójczym powinny zawierać co najmniej 60 proc. alkoholu. W składzie muszą się także znaleźć dokładne ilości zastosowanych środków aktywnych. Często przypadku produktów antybakteryjnych alkohol to nawet mniej niż 50 proc., co powoduje, że taki preparat nie jest skuteczny w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2 oraz innych tego typu. O substancjach aktywnych nie ma mowy.
Na etykiecie lub opakowaniu musi się także znajdować informacja o sposobie dozowania preparatu biobójczego, a także czasie działania. Tego zazwyczaj nie znajdziemy w przypadku środków antybakteryjnych.
Należy zapamiętać, że aby skutecznie chronić siebie i innych przed bakteriami, wirusami, grzybami czy prątkami, musimy stosować odpowiednie preparaty. Najlepiej, aby były to właśnie środki biobójcze, których działanie jest potwierdzone badaniami, a nie, tak jak w przypadku środków antybakteryjnych, jedynie deklarowane przez producenta.
Opracowanie: Klaro Krystian Braun
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.