Jakie są objawy awarii dwumasowego koła zamachowego?

Dwumasowe koła od samego początku montowane m.in. w silnikach diesla oraz benzynowych, w razie ich awarii potrafią mocno uszczuplić portfel każdego właściciela takiego samochodu. Dlatego tak ważna jest tu umiejętność rozpoznawania objawów oraz lokalizowania usterek tych jakże ważnych i nieodzownych elementów wszystkich silników samochodowych.
Rozpoznawanie, czyli diagnostyka pojazdu to podstawa jego dłuższego funkcjonowania
Krótko i na temat, czym jest koło dwumasowe?
Koło dwumasowe zamachowe złożone jest z dwóch mas (elementu pierwotnego oraz wtórnego). Głównym elementem jest tutaj- wał napędowy. Który na stale zespolono (połączono) z masą pierwotną (to: większy i cięższy element). Z kolei w niej osadza się również tzw. wieniec koła zębatego. We wnętrzu tej części koła umiejscowione są także sprężyny, które uginają się wraz ze wzrostem momentu obrotowego auta. Zadanie tych sprężyn to redukowanie drgań skrętnych, które są przenoszone z wału korbowego na wałki, a te z kolei przenoszą dalej je (drgania mechaniczne) na koła zębate skrzyni biegów – montowanej w każdym pojeździe.
Przyczyny usterek:
Czynnikiem, który najbardziej zużywa elementy przeniesienia napędu, nie jest wbrew wszelkim pozorom- sama jazda samochodem. Właściwie może to być krótkotrwały, krytyczny- moment uruchomienia silnika, czyli ruszanie pojazdem z miejsca. Wszystko ma swój początek w chwili generowania przez silnik bardzo silnych drgań, które odznaczają się wtedy największą amplitudą. Mowa tutaj szczególnie o ruszaniu, kiedy tzw. tarcza zbierakowa mocno napiera na sprężyny, które tłumią pojawiające się drgania. To właśnie dlatego, z perspektywy koła dwumasowego zamachowego – zbyt gwałtowne ruszanie poprzez „strzał w sprzęgło spod kopyta pedału” bywa bardzo ryzykowne, wręcz niebezpieczne. Działają tutaj olbrzymie mechaniczne obciążenia, mogące powodować destrukcyjne skutki dla wewnętrznych mechanizmów układu napędu samochodowego.
Przyczyny przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia koła dwumasowego zamachowego m.in. są to:
- Notoryczna (regularna jazda) samochodem na zbyt niskich obrotach silnika, nawet gdy
nie ma takiej potrzeby. - Częste dławienie się silnika w trakcie jazdy pojazdu.
- Szkodliwe, czyli wadliwe funkcjonowanie- układu zapłonowego oraz wtryskowego auta.
- Zbyt duże wibracje, drgania na skutek: zużytych- newralgicznych elementów układu
napędowego. - Złe przyzwyczajenia (nawyki) u kierowców, np. pozostawiania samochodu przez dłuższy czas na tzw. biegu jałowym, np. żeby zachować włączoną klimatyzację.
Uwaga!: Absolutnie niezalecane oraz niedopuszczalne jest również gwałtowne ruszanie z miejsca postoju samochodu.
Co powoduje awarie koła dwumasowego?
Ważne!: Co więcej, objawy uszkodzonego koła dwumasowego zamachowego mogą przypominać inne objawy, jakie związane są z całkowicie innymi usterkami pozostałych komponentów (elementów) pojazdu.
Najczęściej występującymi objawami są:
- regularne – intensywne występujące drgania na wolnych obrotach, szczególnie kiedy mają one miejsce – zawsze przy włączaniu/wyłączaniu silnika,
- innym charakterystycznym objawem uszkodzenia
koła dwumasowego zamachowego, może być także- dźwięk stukania albo grzechotania podczas każdego rozruchu auta, - problemy lub niemożność płynnego ruszaniem oraz zmiany biegów w zakresie
niskich obrotów w czasie jazdy.
Na koniec warto zapamiętać, jeżeli opisane powyżej zjawiska występują regularnie i co więcej- ulegają one nasilaniu się, wówczas należy udać się do warsztatu samochodowego. A tam, na miejscu podłączyć do auta komputer diagnostyczny w celu odczytania ewentualnych kodów błędów komunikowanych przez pracujący silnik oraz samą skrzynię biegów. Jednocześnie końcowa weryfikacja, diagnostyka- ewentualnej awarii układu przeniesienia napędu powinna odbyć się poprzez demontaż tego elementu, a także wykonanie jego oględzin przez doświadczonego specjalistę- mechanika samochodowego.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany