Jakie są korzyści tlenoterapii w komorze normobarycznej?

Komora normobaryczna to specjalna kapsuła, w której panują warunki idealnie dopasowane do potrzeb ludzkiego organizmu. Normobaria została opracowana na podstawie badań uzyskanych z terapii hiperbarycznej, jednak warunki w niej panujące są nieco zmienione. Dzięki temu atmosfera w jej wnętrzu jest bezpieczna dla człowieka i można w niej przybywać bez ograniczeń czasowych. Czym charakteryzuje się tlenoterapia w komorze normobarycznej i jakie są z niej korzyści?
Komora normobaryczna – optymalne warunki dla ciała człowieka
Ciśnienie atmosferyczne wynosi około 1000 hPa i nasz organizm dobrze sobie przy takich wartościach radzi. Okazało się jednak, że im wyższe ciśnienie, tym lepsze przenikanie tlenu przez tkanki w organizmie. Również zmiana niektórych parametrów wpływa korzystniej na wiele procesów naszego ciała. Właśnie na tej podstawie powstały komory hiperbaryczne, w których ciśnienie wynosi od 1500 hPa do ponad 2000 hPa, a oddycha się jedynie tlenem oraz komora normobaryczna, która posiada specjalną mieszaninę gazów do oddychania. Hiperbaria stosowana jest między innymi przy leczeniu choroby wysokościowej, dekompresyjnej, czy zatruciu tlenkiem węgla. Jednak przy tak wysokim stężeniu tlenu i ciśnieniu, czas przybywania w komorze jest ograniczony i może wiązać się z powikłaniami.
Atmosfera panująca w kapsule normobarycznej była opracowywana przez wiele lat z wykorzystaniem wyników terapii hiperbarycznej, jednak znacznie się od niej różni. W komorze normobarycznej ciśnienie jest podniesione do maksymalnej wartości 1500 hPa, a w jej wnętrzu oddycha się specjalną mieszanką gazów, gdzie tlen ma stężenie 40%, dwutlenek węgla 2%, a ilość wodoru cząsteczkowego wynosi około 0,5%. Odpowiednio dobrane stężenia cząsteczek ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, bez efektów toksycznych.
Na sesje tlenoterapii można się wybrać we Wrocławiu https://lifechamber.pl/komora-zycia/.
Wpływ tlenu, dwutlenku węgla i wodoru na organizm człowieka
Dlaczego właśnie tlen, dwutlenek węgla i wodór są w większym stężeniu?
Tlen to najważniejsza cząsteczka w atmosferze ziemskiej, dzięki której na ziemi może istnieć życie. Cząsteczki tlenu są wykorzystywane w reakcjach oddychania komórkowego, podczas których powstają cząsteczki energii ATP, niezbędne do przeprowadzenia procesów życiowych. Nasze serce, mózg, mięśnie, wszystko potrzebuje energii, by działać. Większe stężenie tlenu przy zwiększonym ciśnieniu lepiej przenika przez tkanki do wszystkich komórek, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony.
Dwutlenek węgla w nieco wyższym stężeniu ma również korzystne działanie. Rozszerza naczynia krwionośne większe i te małe włosowate. Dzięki temu natleniona krew może dotrzeć do każdego komórki ciała.
Wodór molekularny jest silnym antyoksydantem. Wiąże wolne rodniki, chroniąc organizm przed reakcjami utleniania, które niszczą struktury białkowe i uszkadzają komórki. Dzięki temu spowalnia procesy starzenia oraz przeciwdziała licznymi chorobom.
Korzyści tlenoterapii w komorze normobarycznej
Tak skonstruowana mieszanka do oddychania ma pozytywny wpływ na liczne reakcje zachodzące w organizmie.
- Spowalnia procesy starzenia.
- Zmniejsza uczucie zmęczenia oraz ospałości i dodaje energii.
- Poprawia kondycję i wydajność mięśni.
- Przyspiesza metabolizm komórek w mózgu.
- Wzmacnia odporność organizmu.
- Pobudza komórki nerwowe do tworzenia nowych połączeń synaptycznych.
- Stymuluje produkcje komórek macierzystych, przyspieszając procesy regeneracyjne.
- Przyspiesza leczenie pourazowe oraz pooperacyjne.
- Polepsza krążenie oraz stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych.
- Łagodzi stany depresyjne i lękowe, poprawiając kondycje psychiczna.
- Przyspiesza metabolizm organizmu.
W jakich chorobach tlenoterapia przynosi pozytywne efekty
Tlenoterapia może być doskonałym wsparciem przy leczeniu wielu chorób. Dlatego jest wykorzystywana przy takich zaburzeniach, jak:
- otyłość i nadwaga;
- alergie;
- borelioza;
- łuszczyca;
- zaburzenia dermatologiczne;
- migreny
- autyzm;
- zespół Downa;
- mózgowe porażenie dziecięce.
Terapia tlenowa zalecana jest również w procesach rehabilitacji kardiologicznej – między innymi w ostrym zespole wieńcowym, czy wadach serca, neurologicznej, czy onkologicznej.
Trzeba jednak pamiętać, że również w tym wypadku są pewne przeciwwskazania do sesji w komorze normobarycznej. Zalicza się do nich:
- okres ciąży;
- zapalenie ucha;
- infekcje dolnych i górnych dróg oddechowy;
- gorączkę;
- rozedmę płuc;
- występowanie chorób zakaźnych;
- rozrusznik serca.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.