Jaki antywirus stosować w firmie?

Firmowe komputery i urządzenia mobilne wymagają wyjątkowej ochrony. Każdego dnia przetwarzają tysiące danych osobowych czy tajemnic biznesowych, których wyciek bądź strata oznaczałyby poważne konsekwencje finansowe. Zwłaszcza w dobie RODO. Wyposażenie wszystkich urządzeń w dobry program antywirusowy dla firmy jest więc absolutną koniecznością. Warto jednak zastanowić się nad tym, co to znaczy „dobry”? Jakie oprogramowanie ochronne dla biznesu warto wybrać?
„Dobry” antywirus – to znaczy jaki?
Programy ochronne różnią się od siebie funkcjonalnością i oczywiście rodzajem licencji. Część z nich jest darmowa, druga część płatna – i już na wstępie należy zaznaczyć, że darmowy antywirus nie będzie dobrym pomysłem w przypadku firmy. Nie chroni w pełni nawet sprzętu domowego. Oszczędność finansowa wiąże się bowiem ze sporymi ograniczeniami. Bezpłatne programy oferują zazwyczaj możliwość skanowania systemu w poszukiwania wirusów – czyli informowania użytkownika sprzętu o tych, które już się na nim znajdują. A dobry antywirus będzie zapobiegał problemom, a nie tylko oświadczał o ich zaistnieniu.
Co do funkcjonalności – różnice są nie tylko między darmowymi i płatnymi programami. Występują one także w obu tych grupach z osobna. Nie można więc powiedzieć, że każde oprogramowanie antywirusowe jest takie samo. Przykładowo, w podobnej cenie można kupić antywirusa z firewallem, usługą VPN i skanowaniem poczty e-mail, jak i takiego bez którejś z tych funkcji.
Czym więc dokładnie jest ta „dobra” wersja? To taki program antywirusowy, którego funkcjonalność w pełni odpowiada potrzebom firmy. Po prostu. Przed zakupem warto więc dokładnie porównać ofertę kilku dostawców i zweryfikować je pod kątem wykonywanych na firmowym sprzęcie czynności.
Na jakie funkcje warto zwrócić szczególną uwagę?
Bez względu na wielkość firmy, są takie funkcje programów antywirusowych, w które zawsze warto wyposażyć swój sprzęt. To między innymi:
- ochrona przed ransomware (programami szyfrującymi dane) – ich pojawienie się na służbowym smartfonie, tablecie czy komputerze wiąże się najczęściej z utratą plików, a tym samym danych.
- wygodne zarządzanie całym systemem antywirusowym,
- ochronę środowisk wirtualnych,
- ochronę serwera poczty,
- inteligentne skanowanie,
- szyfrowanie dysku,
- czyszczenie systemu,
- antimalware,
- firewall z zapobieganiem włamaniom,
- ochrona danych,
- skanowanie USB.
Jaki antywirus wybrać dla firmy?
Na rynku dostępnych jest wiele cenionych firm oprogramowania antywirusowego. Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części tekstu, z pewnością warto dokładnie porównać co najmniej kilka propozycji. Niewątpliwie na uwagę zasługuje jednak BitDefender, oferujący różne rozwiązania; dla małych i średnich firm czy dużych przedsiębiorstw i usługodawców. Poszukując dobrego programu antywirusowego dla firmy, z pewnością warto postawić na markę docenianą przez wielu użytkowników.
Ciekawą opcją jest także skorzystanie z wersji testowej. Najlepsi producenci antywirusów doskonale wiedzą, jak ważne jest dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb. Dlatego też oferują możliwość ich czasowego testowania, po którym można podjąć decyzję o zakupie – lub wypróbować inne oprogramowanie.
Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany