Jaką umywalkę wybrać – nablatową czy wpuszczaną w blat?

Strefa umywalkowa bez wątpienia jest jedną z ważniejszych w całej łazience. To właśnie przy niej rozpoczynamy i kończymy dzień, to także przy niej wykonujemy najwięcej czynności higienicznych, takich jak mycie rąk, wykonywanie makijażu czy golenie się. Warto więc zadbać o to, by tak istotna część łazienki wygląda ciekawie, a do tego była wysoce funkcjonalna. Wpływ na taki stan rzeczy ma optymalny dobór umywalki. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć rodzaje umywalek oraz podać wady i zalety różnych rozwiązań.
Rodzaje umywalek łazienkowych
Chcąc wybrać idealną umywalkę do swojej łazienki, można wręcz pogubić się w gąszczu ofert. Chociaż rodzajów ich jest wiele to eksperci podkreślają, że tak naprawdę pomimo sporej różnorodności podzielić je można na dwa typy: umywalki nablatowe oraz wpuszczane w blat.
Umywalki wpuszczane w blat są z pewnością bardziej powszechne i spotykane w domach Polaków od wielu lat. Modele te sprzedawane są zazwyczaj w komplecie już razem z szafką. Występują w różnych rozmiarach, kształtach czy wykończeniach. Tym samym umywalki wpuszczane w blat będą sprawdzały się w łazienkach utrzymanych w stylistyce nowoczesnej, retro, minimalistycznej czy skandynawskiej. Do zalet tych umywalek można zaliczyć fakt, że zajmują one całą możliwą powierzchnię blatu szafki. Użytkowanie ich jest wygodne. Nie są to jednak rozwiązania pozbawione wad. Przede wszystkim ze względu na to, że większa część umywalki jest wpuszczona w głąb szafki – zabiera tak ważne miejsce przeznaczone do przechowywania.
Jest to spory minus dla łazienek małych, w których każdy centymetr powierzchni do przechowywania jest na wagę złota. Do wad, które nie dla każdego nimi są można zaliczyć także fakt, że umywalki wpuszczane w blat zazwyczaj wykonywane są z ceramiki. W umywalkach nablatowych jest znacznie większy wybór materiałowy.
Wady i zalety umywalek nablatowych
Śmiało można powiedzieć, że umywalki nablatowe szturmem zdobyły rynek branży łazienkowej. Od momentu pojawienia się wzbudzały ogromne zainteresowanie. Cieszą dziś dużą popularnością. Co jakiś czas producenci ich zachwycają nowymi wersjami kolorystycznymi, innowacyjnymi kształtami czy nowymi materiałami, z jakich umywalki nablatowe zostały wykonane.
Bez problemu znaleźć można na rynku umywalki, które swoim kształtem przypominają kwiat, daną figurę geometryczną, mają ciekawy kolor, lub są wielokolorowe. Umywalki nablatowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Wciąż króluje ceramika, chociaż coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele szklane, metalowe, kamienne czy drewniane.
Umywalki nablatowe jak sama nazwa wskazuje montowane są na blacie szafki podumywalkowej. Rozwiązanie takie ma zalety, ale i wady. Do zalet zaliczyć można fakt, że właśnie przez montaż sama umywalka nie zajmuje tak cennego miejsca w samej szafce. Jest więc więcej miejsca, które można przeznaczyć na przechowywanie kosmetyków, środków chemicznych czy ręczników.
Właśnie z tego względu umywalki nablatowe są tak chętnie wybierane do małych łazienek. Kolejnym ich atutem jest estetyka. Ze względu na dużą różnorodność wpisują się w praktycznie każdą stylistykę współczesnej łazienki.
Do wad umywalek nablatowych można zaliczyć koszty, jakie trzeba ponieść za zakup umywalki oraz blatu, na którym ma stać. Taki zestaw składający się z szafki, blatu i umywalki jest zazwyczaj droższy od zestawu, który składa się z umywalki wpuszczanej w blat i szafki. Cena nie jest jednak w stanie odstraszyć osób, którym zależy na wyjątkowej estetyce łazienki.
Eksperci podkreślają, że do zalet umywalek nablatowych należy zaliczyć także komfort użytkowania, który wiąże się przede wszystkim z wyższym rantem. Wykonując dane czynności higieniczne, nie trzeba schylać się tak bardzo, jak w przypadku umywalek wpuszczanych w blat. Atutem jest także to, że montując umywalkę na blacie, pozostaje na nim jeszcze miejsce, które można ciekawie wykorzystać, lub wykorzystać po prostu jako strefę, w której stoją szczoteczki do zębów, pasta czy inne akcesoria łazienkowe.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany