Jaka jest różnica pomiędzy telewizorami OLED i QLED?

W poszukiwaniach idealnego telewizora na pewno nie raz i nie dwa spotkamy się nieznanymi nam terminami. Dziś przyjrzymy się dwóm z nich: OLED i QLED. Oba te skróty odnoszą się do technologi użytych przy produkcji ekranów w telewizorach i ich znajomość z pewnością bardzo pomoże nam przy wyborze telewizora dostosowanego do naszych potrzeb i budżetu.
OLED i QLED- co oznaczają te skróty?
Telewizory Oled (Organic light-emiting diode) swoją nazwę zawdzięczają zastosowaniu w ich wyświetlaczach związków organicznych do produkcji diod LED. Umieszczeniu cienkich warstw folii węglowej pomiędzy dwoma przewodnikami powoduje, że w momencie podłączenia układu do prądu emitowane jest światło, dlatego telewizory z technologia OLED nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Dzięki tej technologi telewizory OLED osiągają cieńsze rozmiary oraz wyższą wydajność. Telewizory OLED nie posiadają sąsiadujących ze sobą pikseli, dzięki czemu kolory są odzwierciedlane dokładniej, czerń jest głębsza a czas reakcji szybszy. Mówi się nawet o nieskończonej czerni, którą technologia OLED gwarantuje poprzez wyłączanie diod w miejscach w których na ekranie ma pojawić się kolor czarny. Dzięki nieskończonej czerni pojawia się także nieskończony kontrast. Technologia OLED może poszczycić się także wysoką energooszczędnością. Ekrany tego typu zapewniają taki sam obraz niezależnie od kąta patrzenia.
Technologia QLED swoją nazwę wzięły od Quantum Dots, czyli kwantowych kropek. Mowa o nanokryształach, zamontowanych pomiędzy elementami podświetlenia telewizora a filtrami kolorów. Taka konstrukcja sprawia, że możliwe jest wierniejsze odwzorowanie nawet najszerszej palety barw. Telewizory QLED posiadają znacznie wyższą skalę jasności niż telewizory OLED. W telewizorach z technologią QLED żywotność ekranów jest znacznie wyższa a szanse na przepalenie się matryc niższe. Ekrany QLED swoją konstrukcją bardziej przypominają ekrany LCD, jednak z wyeliminowaniem występujących w nich wad związanych na przykład ze znacznym zniekształcaniem obrazu, kiedy patrzyło się na niego pod niedużym nawet, kątem. Technologię tę wprowadziła na rynek i nadal na szeroką skalę używa firma Samsung, w związku z czym osoby decydujące się na telewizor OLED będą wybierać głównie wśród Samsungów.
Zastosowanie telewizorów Oled i Qled
Telewizory OLED są przede wszystkim polecane przede wszystkim osobom, które:
- potrzebują szybkiego czasu reakcji ekranu, na przykład gracze
- korzystają z telewizora głównie wieczorami lub w ciemnym pomieszczeniu- wtedy najlepiej widać nieskończoną czerń, jaką chwali się ta technologia
- są nastawione na oglądanie bogatych kolorystycznie grafik i animacji
QLED natomiast są polecane tym, którzy:
- planują oglądać głównie w dzień w jasnym pomieszczeniu- dobrą widoczność obrazu zapewni wtedy wysoka jasność telewizorów QLED
- panują oglądać głównie telewizję
- za najważniejszą zaletę uznają jak najbogatszą paletę barw
- planują zakupić długowieczny telewizor
Pomiędzy telewizorami z technologią OLED a QLED potrafi być nawet kilka tysięcy złotych różnicy w cenie, w związku z czym wybór podejmujemy zwykle na podstawie dostępnego nam budżetu. Dla osób, które po prostu poszukują telewizora do oglądania filmów i zdjęć wystarczające będę te oferujące technologię QLED. Dla tych, którzy potrzebują telewizora do zadań specjalnych polecamy telewizory z ekranami OLED.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany