Jak zostać deweloperem – od czego zacząć?

Aktualnie, gdy inwestowanie w nieruchomości stanowi dużą szansę na zysk, wiele osób zadaje sobie pytanie “jak zostać deweloperem?” Sam proces wdrażania się w szeroki temat nieruchomości nie jest szybki i łatwy. Przydaje się wiele kompetencji miękkich. By móc łatwo znajdować najlepsze okazje inwestycyjne, ważne jest biznesowe zacięcie i zdolność utrzymania “chłodnej głowy”, nawet w najbardziej stresujących i wymagających sytuacjach.
Jeśli o nieruchomościach wiesz już sporo, a dodatkowo potrafisz łatwo oceniać potencjał inwestycji i szybko podejmować decyzje – możesz spróbować swoich sił w branży. Na początek zacznij od mniej ryzykownych inwestycji i nie licz na trzycyfrową wartość procentową zysku. Wybierz inwestycję, na której może nie zarobisz kroci, ale szanse na ewentualne straty też będą niewielkie. Z czasem, wraz z rosnącym doświadczeniem, powinna też rosnąć wartość Twoich inwestycji, a wraz z nią, także osiągane zyski.
Jak zostać deweloperem – co zwiększy Twoje szanse w branży?
Jeśli planujesz zostać deweloperem, ważny jest aspekt finansowy. Inwestowanie w nieruchomości może być dobrym sposobem na ulokowanie własnych środków. Posiadanie dużej ilości gotówki nie jest jednak konieczne, w sytuacji, gdy możesz wziąć kredyt pod inwestycję. Najczęściej nie są to małe sumy, dlatego warto inwestować z głową i na chłodno oceniać ryzyko zwrotu. Musisz założyć, że coś może pójść nie po Twojej myśli, a nieruchomość nie sprzeda się tak szybko, jak sądziłeś. Będzie to wówczas oznaczać zamrożenie środków na dłużej.
Tym, czego będziesz z pewnością potrzebować, jest fachowa pomoc prawnika nieruchomości. Specjalista pomoże Ci we wszystkich formalnościach prawnych, na każdym etapie. Jeśli sam nie jesteś prawnikiem, z pewnością będziesz go potrzebować. Dobry fachowiec, który zna branżę nieruchomości, pokaże najkorzystniejsze rozwiązania prawne i doradzi od strony biznesowej.
Prawnik od nieruchomości zapewni Ci m.in.:
- ocenę stanu prawnego nieruchomości i ryzyka inwestycji,
- organizację wszystkich potrzebnych formalności, dokumentacji i pozwoleń,
- wszelkie umowy z klientami, wykonawcami, kontrahentami,
- wypisy z ksiąg wieczystych,
- reprezentowanie w sporach przed sądami i innymi organami,
- i wiele innych.
Pamiętaj – jak zostać deweloperem – to dobrym! Eliminuj niepotrzebne ryzyko i podejmuj szybkie, ale przemyślane decyzje! W sytuacji, gdy sam nie posiadasz fachowej wiedzy w danej dziedzinie, korzystaj z doświadczenia profesjonalistów.
Czy potrzebujesz licencji deweloperskiej?
Wszelkie formalności związane z działaniem deweloperów i inwestowaniem w nieruchomości reguluje ustawa deweloperska. Zabezpiecza ona interesy kupujących, a na deweloperów nakłada wiele obowiązków i wymogów. Pierwotna wersja weszła w życie w 2012 roku, z późniejszymi nowelizacjami. W lutym 2020 r. przyjęto nowy projekt ustawy, obowiązującej aktualnie (stan na 02.2022 r.).
Przed 2014 r. by móc zostać deweloperem wymagano posiadania państwowej licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami. Aktualnie obowiązek ten został zniesiony. Jednak wielu deweloperów posiadających licencję wciąż chętnie podkreśla ten fakt w rozmowach z klientami. Dla wielu jest to bowiem formalne potwierdzenie posiadania profesjonalnej wiedzy branżowej. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać deweloperem, być może warto zacząć właśnie od tego.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) jest instytucją uprawnioną do nadania licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami.
By uzyskać licencję, trzeba spełnić poniższe warunki:
- posiadanie wykształcenia min. średniego,
- akceptacja obowiązków według Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości,
- zaakceptowanie stosownego regulaminu nadania licencji.
Inwestycje na rynku nieruchomości to dziedzina, która wymaga umiejętności spekulacyjnych. Jak wiadomo, w tej branży można zarobić naprawdę sporo. Jednak konkurencja jest duża i zdeterminowana, dlatego próbuj tylko wtedy, jeśli naprawdę jesteś w tym dobry.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany