Jak utylizować odpady budowlane?

W trakcie wznoszenia każdej inwestycji powstaje problem ze zwiększającymi się każdego dnia odpadami budowlanymi. Zutylizowanie ich jest stosunkowo łatwe, ale trzeba znać panujące zasady i wiedzieć, do kogo się zwrócić po pomoc. W końcu nie każdy buduje dom czy przeprowadza remont na tyle często, żeby mieć zakodowane w pamięci najważniejsze przepisy. Dlatego przypomnimy je w dzisiejszym wpisie.
Podział odpadów budowlanych
Gruz, podobnie jak inne rodzaje śmieci, należy dobrze posegregować. Ma to ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego. Właściwie posegregowane odpady budowlane pozwalają na ich bezpieczną utylizację, a nawet recykling. Dlatego przy zamawianiu kontenera należy ustalić, jakiego rodzaju zbiornik będzie potrzebny. Jeśli chodzi o wywóz gruzu Warszawa należy do miast, w których przykłada się do tego szczególną wagę, a firmy pilnują porządku w udostępnianych kontenerach. Dysponują one kontenerami na gruz:
1) Czysty. Składa się on z ceramiki, porcelany, armatury łazienkowej, dachówek, cegieł, betonu, a nawet tynku ze ścian i sufitów. Czysty gruz nadaje się potem do ponownego wykorzystania.
2) Zanieczyszczony. Zawiera odpady z remontu i budowy, które pozostają po demontażu różnych elementów. Mowa m.in. o folii malarskiej, kartonach, złomie, panelach podłogowych, kawałkach szkła czy drewna.
3) Zmieszany. Można w nim znaleźć płyty kartonowo-gipsowe, silikat, białe oraz szare cegły, elektrośmieci, meble, ziemię itp. Podobnie jak gruz zanieczyszczony, nie nadaje się on do ponownego wykorzystania.
Samodzielny wywóz gruzu w Warszawie
Wszystkie odpady należy składować w bezpieczny sposób. Doskonale nadają się do tego kontenery oraz różnego rodzaju zbiorniki. Niektóre remonty są na tyle niewielkie, że nie generują dużych ilości śmieci. Dlatego część osób decyduje się na samodzielny wywóz odpadów budowlanych w Warszawie. Można to zrobić bez problemu, jeśli dysponuje się samochodem, który pomieści wypełnione bigbagi, czyli duże torby przeznaczone specjalnie na gruz. Oczywiście niesie to za sobą ryzyko uszkodzenia własnego pojazdu lub jego zabrudzenia. Niemniej warto skorzystać z tej opcji przy remontach na mniejszą skalę. Zgromadzony i posegregowany gruz przyjmie każdy lokalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Należy zadzwonić wcześniej i upewnić się, że posiadane odpady zostaną przyjęte.
Profesjonalny wywóz odpadów budowlanych w Warszawie
Dużo wygodniejszym sposobem utylizacji odpadów jest podjęcie współpracy ze specjalizującym się w tej dziedzinie przedsiębiorstwem, takim jak Śmieci.eu. Zajmą się nie tylko podstawieniem kontenera pod wskazany adres, ale też jego bezpiecznym wywozem. To również gwarancja, że wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami prawa. Należy bowiem pamiętać, że Inspektor Ochrony Środowiska może wstrzymać wznoszenie inwestycji, jeśli gruz nie trafia w przeznaczone do tego miejsce.
Jeśli chodzi o wywóz odpadów budowlanych Warszawa ma więc dostęp do profesjonalnej oferty. Dzięki temu mieszkańcy stolicy mogą być spokojni w kwestii utylizacji odpadów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany