Jak przebiega operacja prostaty?

Nowotwór prostaty to schorzenie, które wymaga interwencji chirurgicznej. Obecnie operacje prostaty można przeprowadzać na kilka sposobów, które różni przede wszystkim stopień inwazyjności. Sprawdźmy, w jaki sposób przeprowadza się operację i jak ona przebiega. O czym należy pamiętać po zabiegu?
Poradnia urologiczna i skierowanie na operację
Kiedy pacjent zauważy objawy nowotworu prostaty, natychmiast powinien zwrócić się o pomoc do specjalisty. Pierwszym adresem, który należy odwiedzić, jest ten, pod którym znajduje się poradnia urologiczna. Specjalista wykona niezbędną diagnostykę i sprawdzi, w czym rzeczywiście tkwi problem. Jeśli okaże się, że jest to nowotwór prostaty, prawdopodobnie pacjent zostanie skierowany na operację.
Operacja prostaty na 3 sposoby
Obecnie operację prostaty wykonuje się na 1 z 3 sposobów. Pierwszy z nich to tak zwana operacja otwarta, czyli rozwiązanie najbardziej klasyczne. Dochodzi tutaj do rozcięcia ciała i wejścia ze skalpelem. Z pomocą narzędzi chirurgicznych specjalista usuwa nowotwór a następnie zaszywa pacjenta. Tego typu operacja wymaga co najmniej kilkudniowej hospitalizacji. Niezbędne są też założenie cewnika oraz długa rehabilitacja. Po zabiegu zostaje ślad w postaci zszytej rany po wykonanym cięciu.
Istnieją jednak również mniej inwazyjne zabiegi. Pierwszy z nich to operacja z wykorzystaniem robota Vinci. To drogi sprzęt, który jak na razie jest trudno dostępny. Jednak dostępne są inne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie operacji laparoskopowej. Z ich wykorzystaniem można przeprowadzić zabieg bardzo podobny do tego, w którym stosuje się urządzenia Vinci. Otóż specjalista wprowadza mikroskopijnych rozmiarów urządzenie do ciała pacjenta bez wykonywania cięcia. Wraz z narzędziem wprowadzana jest kamera. Następnie zostaje wycięty nowotwór. Po wyciągnięciu narzędzia pozostaje minimalny ślad.
Zabieg laparoskopowy wymaga co najwyżej 2-3 dniowej obecności w szpitalu i stosunkowo krótkiej rekonwalescencji. Jednak jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy należy pozostawać pod kontrolą poradni urologicznej.
Zapisz się na badanie: poradnia urologiczna Poznań
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.