Jak prawidłowo wybrać wkład do zniczy?

Widok palących się zniczy to nieodłączny element polskich cmentarzy, zarówno tych małych, rozsianych po wsiach, usytuowanych w pobliżu kościołów, jak i wielkich miejskich nekropolii. Już od wielu lat dużą popularnością cieszą się znicze z wymiennymi wkładami. Kupując wymienne wkłady do zniczy musimy wziąć pod uwagę zarówno rozmiar tych już posiadanych przez nas, jak i porę roku, która panuje wtedy, kiedy chcemy zapalić te światełka pamięci na grobach naszych najbliższych. Jaki wybrać wkład do znicza latem, a jaki zimą? Podpowiadamy.
Wkład do zniczy w odpowiednim rozmiarze
Nie będzie zapewne żadnym zaskoczeniem, kiedy napiszemy, że dobrze dobrane wkłady do zniczy powinny być dostosowane do wielkości tych ostatnich. Zacznijmy od tego, że taki wkład nie może wystawać ponad szkło. Jeśli to zbagatelizujemy, otwory znajdujące się w kapturku przykrywającym i chroniącym tym samym palący się płomyk przed wiatrem, deszczem czy śniegiem, zostaną częściowo, bądź w najgorszym wypadku – całkowicie, zasłonięte. Jak się można łatwo domyślić, w ten sposób nastąpi odcięcie dopływu tlenu, a co za tym idzie – zgaśnięcie znicza. Wkład do zniczy nie powinien być także zbyt niski. Dlaczego? To proste, wkład zbyt niski spowoduje nieestetyczne okopcenie szkła od wewnątrz.
Kolejna sprawa to odpowiednia średnica wkładu. Kiedy jest ona dobrze dopasowana do średnicy otworu w szkle, ustawiony dzięki temu centralnie wkład do zniczy (https://www.sklep.bispol.pl/shop/wklady-do-zniczy) nie przechyla się, lecz jest stabilnie usytuowany. Co za tym idzie, znajdująca się we wkładzie zalewa wypala się równomiernie, szkło nie zostaje też okopcone.
Ze względu na porę roku i pogodę
Dobór prawidłowej wysokości wkładu do zniczy oraz jego właściwej średnicy to oczywiście nie wszystko. Kupując takie produkty, wybór trzeba uzależniać od pory roku i pogody panującej za oknem. Późną jesienią, zimą, a także wczesną wiosną najlepiej sięgać po olejowe wkłady do zniczy. Produkowane są one z mieszanki oleju i parafiny. Dzięki uzyskanemu w ten sposób połączeniu, są wysoce odporne na niskie temperatury, zatem nawet w wyjątkowo mroźne zimowe dni będą się palić długo i, co także istotne, równomiernie. Inaczej jest w przypadku samej parafiny, która bardzo źle znosi minusowe temperatury.
Późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią warto natomiast wybierać parafinowe wkłady do zniczy. Ten rodzaj wkładu jest odporny na wysokie temperatury, podczas których parafina zachowuje wszystkie swoje właściwości. W sprzyjających warunkach taki wkład do zniczy będzie się palił naprawdę długo.
Jak zatem widać, przed zakupem warto poświęcić nieco czasu na poszukanie odpowiedzi na pytanie, jaki wybrać wkład do znicza. Dzięki temu, tlące się na grobach naszych bliskich płomienie, nie zgasną od byle podmuchu wiatru i przez długi czas będą zalewać cmentarz swoim blaskiem.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany