Ekologia zaczyna się w kuchni – kilka słów jak być eko

Ekologiczny aspekt życia pojawia się w wielu dziedzinach. W przypadku kuchni jest to sposób urządzenia domu, wypracowanie nawyków przyjaznych środowisku oraz gotowanie i jedzenie ze sprawdzonego źródła. Zacznij swoje ekologiczne życie od kuchni – sprawdź, jak to zrobić!
Ekologia w kuchni – zdecydowanie mniej opakowań
Zamień plastikowe jednorazówki na ekologiczne materiały w Twojej kuchni! W takiej sytuacji sprawdzają się woreczki na warzywa i owoce, wykonane z lekkich oraz wytrzymałych materiałów, które warto zabierać na zakupy spożywcze.
Dzięki wielorazowym woreczkom unikniesz oferowanych przez sprzedawców foliówek. Wprowadź do swojej kuchni również pojemniki spożywcze, dzięki którym zachowasz świeżość jedzenia i nie pozwolisz na to, aby się zmarnowało.
Nawyki żywieniowe
Pijąc i jedząc, również możemy przestrzegać zasad Zero Waste. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem może być rezygnacja z plastikowych butelek z wodą. Jeśli każdy z nas wypija dziennie przynajmniej 1,5 litra wody, to dla czteroosobowej rodziny rocznie mamy ogromną górę odpadów, która rozkłada się dłużej niż żyjemy.
Rezygnując chociażby z tej jednej rzeczy, wchodzimy na ścieżkę ekologicznego życia. To ważny krok dla każdego, kto chce zacząć ekologicznie żyć. W tym przypadku w kuchni powinny znaleźć się:
- Dzbanki z filtrem,do których wlewa się wodę z kranu, a wewnętrzny filtr, że woda jest zdrowa, smaczna i bezzapachowa,
- Butelki z filtrem,które sprawdzą się za każdym razem, gdy wychodzimy z domu. Można ją uzupełnić wszędzie – w pracy, w szkole, czy w galerii handlowej
- Słomki ze słomy,które są idealnym zamiennikiem słomek plastikowych, dawno wycofanych ze sprzedaży. Słomki wykonane ze słomy zakupić można na stronie internetowej https://pszeslomki.pl/. Są one delikatne i subtelne, nie zmieniają smaku napojów oraz w pełni ekologiczne.
Ekologiczna kuchnia – segregacja śmieci
Segregacja śmieci to jedna z czynności, poprzez które człowiek wywiera znaczący wpływ na otaczające go środowisko. Prawidłowo je klasyfikując, ograniczamy tony odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Oznacza to, że zmniejszamy zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Jeśli chcesz zacząć ekologicznie żyć – wyposaż swoją kuchnię w specjalne pojemniki na śmieci, służące do segregacji.
Ekokuchnia, czyli ekologia na co dzień
Ekologiczna kuchnia wykorzystuje trwałe i biodegradowalne materiały. Pojemniki do przechowywania w ekologicznej kuchni powinny być wykonane ze szkła i papieru, a nie plastiku. Szklane pojemniki są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także praktyczne: na pierwszy rzut oka widać, ile ciasteczek lub produktów sypkich zostało.
Przy urządzaniu ekologicznej kuchni nie używaj mikrofibry ani jednorazowych ręczników. Zaopatrz się w tkaniny wykonane z grubszej bawełny lub mieszanki bawełny i lnu. Nie musisz kupować – możesz zrobić własne z koszulek, których już nie nosisz. Są łatwe w utrzymaniu czystości i szybko schną.
Zwróć uwagę również na inne akcesoria domowe, takie jak gąbki do naczyń, podkładki czy miski. Naczynia i garnki można myć w konopnych rękawiczkach, które również służą jako typowy, ale nieco bardziej wyrafinowany druciak. Takie rękawiczki możesz uszyć samodzielnie.
Jeśli często gotujesz, użyj szczotki z drewnianą rączką z włókna roślinnego (takiego jak agawa.). Ceramiczne kubki i podkładki wykonane z naturalnego rattanu czy prostego drewna dodają ciepła nawet surowo urządzonej ekologicznej kuchni.
Zmień swoje nawyki i zacznij żyć ekologicznie!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany